online satış

Online alışveriş ülkemizde çok yeni ve bir o kadar da hızla gelişmesini sürdüren yeni bir alışveriş sistemidir. Diğer adıyla online satış dediğimiz bu tür alışveriş sisteminde satıcı ve alıcı taraflı bir fayda söz konusudur.

Çünkü gelişen teknoloji insanları birbirine daha çok yakınlaştırmış olsa da artık insanlar daha meşgul ve sınırlı vakitlerini alışveriş için ayırmakta bir hayli zorlanır halde. Bu nedenle insanlar zamandan tasarruf etmek için online alışverişe yöneldiler.

Başta birçok insan bu teknolojiye güvensiz bir şekilde baktıysa da artık bu tür şüphelerin büyük oranda azaldığını görmekteyiz. Her gün yeni bir sanal ortamda bize alışveriş imkânı sunan siteler yayınlanıyor.

Dediğim gibi bu çift taraflı yarar satıcının da memnun kalmasını sağlıyor. Birçok mecrada satıcılar ürünlerini pazarlama imkânı buluyor ve hatta bazıları dükkan kirası ödemekten bile kurtuluyor.

Online Alışveriş ile Gelen Kolaylıklar

Bu sistem ev hanımları başta olmak üzere kendi işini yapmak isteyen girişimci ruhlu insanlara da iş kapısı açmış durumda. Bir çok sosyal paylaşım sitelerinde insanlar kendi özel tasarım ürünlerini satma ve tanıtma imkanı buldular bu sayede.

Online alışveriş sürekli gelişen bir platform olma durumunu koruyor.

Şöyle ki, her gün yeni uygulamalarla insanlara yeni kolaylıklar sağlanıyor. Önceleri online alışveriş sadece tekstil, ev dekorasyon vb. belli bir kategori üzerine kuruluyken artık market alışverişlerimiz bile sanal ortamlardan sağlanır oldu.

Bunun birçok artısı var. Örneğin çalışan kadınlar için ya da hasta ve yaşlı insanlar için online alışverişin getirmiş olduğu bu tür olanaklar sayesinde insanlara büyük kolaylık sağlanmış oluyor.

Hala online satışa güvenmeyen insanlar için bazı tüketici haklarından bahsetmekte de fayda var.

Online alışveriş yaptığınız tüm online satış (e-ticaret) sitelerindeki ürünler için tüketici hakları kanununda da belirtildiği gibi en az bir haftalık bir süre için cayma ve iade hakkınız bulunuyor.

Bu hak tüketiciye sunulmuş en güzel haktır. Çünkü almış olduğunuz ürün fotoğraftaki üründen farklı olabilir veya istediğiniz beden/renk vs. özellikte olmayabilir. Bu durumda yaptığınız alışverişten pişman olmamanız adına size ürünü iade etme hakkı ve paranızı geri alma hakkı tanınmıştır.

Online alışverişin hayatımızı bu şekilde kolaylaştırmış olması, bize yurtiçi ve yurtdışında mağazadan gidip alamayacağımız birçok ürünü satın alma imkânı da sağlıyor.

Herkese güvenli ve keyifli alışverişler…

Yazar: Tülay Ö.

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Gönderiliyor

©2019 WebEditoryal designed by Karaoğulları Medya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?