Bilişim Çağı – Zaman ve Mekan Parmak Uçlarınızda

Hepimizin ürün ve hizmetlerinden yararlandığı, bir kısmımızın üretim döngüsüne katkı sağladığı ve pek azımızın yönettiği, kurduğu işletmelerin genel amaçları vardır.

İşletmelerin, ticari sistemlerin başlıca amaçları; kar sağlamak, topluma hizmet etmek, varlığını sürdürmek ve piyasa değerini maksimize etmektir. Ayrı ayrı alt başlıklarda incelenebilecek bu hedeflere ulaşmanın çeşitli yöntemleri mevcuttur. İktisadi birimlerin, varlıklarını sürdürmek için çağa ve piyasaya ayak uydururken internetten faydalanmaları gerekmektedir. Dahası, hâlihazırdaki işlerini bu sayede büyütebilir, pazarlarında etkinliklerini artırıp genel ve özel amaçlarına katkıda bulunabilirler.

İnternet, kişilere ve işletmelere bu bağlamda pek çok imkân ve seçenek sunmaktadır.

Tüketiciye Ulaşma: Sınırlı Bütçeyle Geniş Kitlelere Hitap Edin

Gazeteler ve televizyon kanalları, ücretlerinin ödenmesi şartıyla reklamın iyisini  kötüsünü ayırt etmeksizin sizi herkese duyuracaktır. Fakat bu durumun küçük ve orta ölçekteki işletme sahiplerini sevindirmemesinin nedeni ajanslarla TV kanallarının talep edecekleri asgari tutarın belli olmasıdır. Pazarlama için ayrı birimleri bulunmayabilir.

Ancak endişe etmeyin! Bir haber sitesinin araştırmasına göre, 2016 Nisan itibarıyla ülke genelinde internet erişimine sahip hane oranı %76,3 iken “Türkiye’de ve Dünyada Vatandaşlık” raporunun paylaştığı bilgiler her gün gazete okuyanların %20’lik bir dilim oluşturduğunu gözler önüne sermektedir.

Üstelik günümüzde herkes ücretsiz bir blog açma şansına sahiptir.

Ulaşımı Ona Bırakın

Alışverişten hoşlanmayan, ona vakit bulamayan, alternatifleri bir arada görmek isteyen müşteriler, bir tıkla tüm seçenekleri görebilirler. Yalnızca semtinizdeki kişilerle sınırlı kalmazsınız. Hedef kitleniz, müşteri portföyünüz tek hamleyle birkaç katına katlanabilir. Ürünlerinizi hedef kitlenize sunma ve tüketiciye ulaşma hedefiyle ülkenin diğer ucuna gidebilecek olan kargolar sayesinde, yeni bir istihdam alanıyla ekonomiyi desteklersiniz.  Doğru bir stratejiyle başarılı bir web tasarımı kalır ki, işi uzmanlara teslim ettiğinizde maksimum faydayı sağlayabilirsiniz.

Risk Durumu

Tüketicilerin ve marka sahiplerinin endişesi kişisel bilgilerin ele geçirilmesi yönünde olsa da özel kodlama programları sayesinde riskler minimuma, güvenlik düzeyi maksimuma ulaşır.

Fırsatların Kriz Sanılması ve Bilişim Çağı

Verilerin, bilginin tekelden çıkması, mekân ile zamandan bağımsızlaşarak yeni bir ağ haline gelmesi, rekabeti artırdığı kadar erişimi de desteklemektedir. Çağları bugüne dek şekillendiren, haberleşme ve alışveriş materyalleridir. Kısacası iletişim ve ekonomi temel unsurlarımızken dünyaya olan mesafemizin tıklamayla, mal varlığımızın banka hesaplarımızın doluluğuyla ölçülmesi; bir bankerin, bir CEO’nun, web tasarımcısının, yazarın, tacirin krizi değildir.

Bilişim Çağı bizlere zaman ve enerji tasarrufu sağlayarak odağımızı ana faaliyetimize çevirmemiz koşuluyla ürün ile hizmetlerimizi en donanımlı halleriyle sunma fırsatı tanımaktadır. Tüketiciye ulaşma yolunda, üreticiye de tüketiciye de kazandıran sistemin işleyişini kavramak, gelişime giden yoldaki kapıları açacak anahtar görevindedir diyebiliriz.

Sanal gerçekliğin sanallıktan çıkarak gerçeğimizi oluşturduğu bir dünyaya sürüklendiğimiz bu süreçte, kitaplar, müzikler hatta çalgı aletleri ve oyunlar kendilerine elektronik ortamda yer bulmuşlardır. Var ettiğimizi yeni nesillere ulaştırabilmek, tutunmak, ilerlemek, büyümek, yayılmak yani gelişmek yaşadığımız yüzyılın kolaylaştırdığı, geçmiş yılların birikimiyle önümüze getirdiği önemli bir yeniliktir.

Yazar: Başak Epli

etiketler: tüketiciye ulaşma, bilişim çağı

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Gönderiliyor

©2019 WebEditoryal designed by Karaoğulları Medya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?