Böbrek Taşı Neden Oluşur

Böbrek taşı günümüzde oldukça yaygın görülen bir rahatsızlıktır. Taş denildiği için halk arasında vücutta ayrı bir oluşum meydana geldiği düşünülür. Oysa vücut içerisinde yer alan bazı kimyasalların birikmesi sonucunda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.

Yaş faktörüne bağlı olarak da gelişebilen bu rahatsızlık, özellikle 50 yaş üstü erkeklerde daha yaygın olarak görülmektedir. Ayrıca kadınlara oranla erkeklerde görülme olasılığı üç kat daha fazladır.

Böbrek Taşı Nedenleri Nelerdir

Böbrek taşının oluşma nedenleri tek bir duruma bağlı ortaya çıkmamakla birlikte başlıca sebepleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • İdrarda bulunan kalsiyumun yüksek oranda birikmesi,
  • Gün içerisinde az miktarda su tüketmek,
  • Aşırı kilolu olmak ve sağlıksız beslenmek,
  • Çok tuzlu ve çok şekerli besinleri tüketmek,
  • Hayvansal protein tüketimi,
  • Sık sık idrar yolları enfeksiyonu geçirmek,
  • Alınan bazı ilaçların etkisi,
  • Genetik faktörler,
  • Doğum sırasında oluşan komplikasyonlar,
  • Bazı sistemsel rahatsızlıklar,

Böbrek Taşı Belirtileri Nelerdir

Böbrek taşının en belirgin belirtisi böbrek civarında oluşan ağrıdır. Bu ağrı rahatsızlığın boyutuna göre değişir. Kimi zaman birkaç dakika içerisinde geçebilirken kimi zaman kendiliğinden geçmez ve hastanede tedavi edilmesi gerektirir. Bazı durumlarda ise ağrı sadece böbrek civarında seyretmekle kalmaz, vücudun değişik kısımlarına da yayılabilir.

Bir diğer belirti ise idrarda kan görülmesidir. Ancak bu belirti böbreğinde taş olan tüm hastalarda görülen genel bir belirti olup bu rahatsızlık için normal bir süreç olarak değerlendirilir. Ayrıca kusma, idrarda sıkışma ve idrar sırasında yanma gibi şikayetler de hastaların genelinde görülen başlıca böbrek taşı belirtileri arasında yer almaktadır.

Böbrek Taşı Çeşitleri

Ürik Asit Taşları

Böbrek taşları arasında yaklaşık %11’lik kesime sahip olan türüdür. Yüksek oranda kırmızı et tüketiminden kaynaklanmaktadır. İdrardaki ürik asidin birikmesi sonucunda taşlar oluşur. Erkeklerde görülme olasılığı daha yüksektir.

Kalsiyum Taşları

Böbrek taşı hastalarının en fazla karşılaştı böbrek taşı çeşitleri arasındadır. Oluşma nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak kalsiyumların birikmesi sonucunda kristal denilen oluşumlar meydana gelmektedir ve bunlara taş denilmektedir. Kalıtsal rahatsızlıklar nedeniyle sıklıkla ortaya çıkabilmektedir. Alınan kalsiyum miktarı dengelendiği takdirde rahatsızlığın tekrarlanma riski de azaltılır.

Sistin Taşı

En az rastlanan böbrek taşı türüdür. Ancak görüldüğü takdirde tekrar etme riski yüksek olan bir taş türüdür. Genellikle genetik ve hormonal nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Enfeksiyon Taşları

Erkeklere oranla kadınlarda daha sık görülen bir taş türüdür. İdrar yolu enfeksiyonu sonucunda rahatsızlık, tam olarak geçmediği takdirde taşın büyüme riski artar ve hayati önem taşıyan rahatsızlığa neden olabilir. Bu nedenle bir uzman gözetiminde tedavi gerekmektedir.

Böbrek Taşı Tedavi Yöntemleri

Çok küçük olan yani 5 mm’ye kadar olan taşlar bazı yöntemlerle kendiliğinden düşebilmektedir. Hastanın su tüketimini artırması ve bazı hareketleri doğru uygulaması taşın kolayca düşmesine yardımcı olmaktadır. Ancak boyut arttıkça taşın düşme olasılığı azalmakta ve rahatsızlık daha ciddi tedaviler gerektirmektedir.

Başlıca böbrek taşı tedavi yöntemleri aşağıdaki gibidir:

Endoskopi Üreter Taş Tedavisi

Hastayı rahatsız etmeyecek büyüklükte olan aletlerle idrar yolundan gerçekleştirilen tedavi yöntemidir. Lazer yardımıyla taşa ulaşılır ve taş kırımı gerçekleşir. Bu kapalı ameliyat sonrasında hasta rutin yaşamına kolaylıkla geri dönebilmektedir.

Şok Dalgaları Yöntemi (ESWL)

Vücudun içine herhangi bir müdahalede bulunmadan yalnızca dışarıdan çeşitli elektro şoklarla taş yok etme yöntemidir. Bir seansta çözüme ulaşabileceği gibi taşın yapısına göre bu durum değişiklik göstermektedir ve birden fazla seans gerektirebilmektedir. Hasta ayakta tedavi olduğu için kolay bir yöntemdir.

PCNL

Şok yönteminin yetersiz kaldığı vakalarda tercih edilen bir yöntemdir. Nispeten daha büyük taşlar için uygulanmaktadır. Dışarıdan tedavi yöntemi olup endoskopik bir aletle taşa müdahale edilmektedir ve taş vücuttan dışarı alınmaktadır.

Açık Cerrahi Yöntemi

Son olarak en az başvurulan cerrahi yöntemdir. Uygulanışı, hastaya verdiği acı ve düzelmesi süresinin uzun olmasından dolayı çok az tercih edilmektedir.

Yazar: Kübra Demir 

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Gönderiliyor

©2019 WebEditoryal designed by Karaoğulları Medya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?