webeditoryal içerik pazarlaması

Dijital Pazarlamanın Yol Haritası

Dijital çağın başlamasıyla pazarlama da önemli bir yol ayrımına girdi. ‘Yol ayrımı’ derken, geleneksel pazarlama şeklinin geliştirilmesini değil tamamen farklı bir şeklin kabulünü anlayın lütfen. Neredeyse ürünlerin ilk kez bulunup ticaretinin yapılmasından bu yana kullanılan tüm pazarlama anlayışının farklı bir platformda, farklı bir yönetimle pazarlanması, her geçen gün rekabeti dijital pazarlama lehine doğru kaydırıyor.

Dijital pazarlama neden ve nasıl ivme kazanıyor?

Aslında bu sorunun cevabını iki kavram rahatlıkla açıklar:

  1. Düşük bütçe
  2. Geniş kitle

Geleneksel pazarlamaya oranla dijital pazarlama daha düşük bütçelerle daha geniş kitlelere ulaşabilirsiniz. Daha kesin bir kalıcılık ve süreklilik arz eder.

Geleneksel pazarlamada kısa sürede geniş kitlelere ulaşmanız ulusal medya organlarıyla mümkün ancak bu da oldukça pahalı.

İnternetin yoğun kullanılması, giderek yaygınlaşması, kullanıcı profili ile gelişen hız faktörü ve buna bağlı haberleşme araçlarının kullanımı ile dijital pazarlama çok kısa sürede çok geniş kitlelere ulaşabilme özelliğine kavuştu.

Dijital pazarlamayı geliştiren araçlar neler?

Dijital pazarda en büyük etken trafik çekmektir.

Bu göründüğü kadar kolay olan bir iş değil; yoğun bir çaba ve sabır gerektirir. İlk ilerlemeler çok zaman alır. İlk ivmenizin başlaması ve sonrasında beklenen kartopu etkisinin oluşturulması açısından özellikle başlangıç sürecindeki sabrınız çok değerlidir.

Kısa sürede çok çabuk gelişen dijital pazarın en büyük ihtiyacı kalifiye personel ya da güvenilebilecek profesyonel freelance çalışanlardır. Sektörün ani gelişmesi, ihtiyaç alanlarının hızla artması, eğitimi tamamlanmamış, pazarlama becerilerine sahip olmayan birçok arzı beraberinde getirdi.

Bu kısa süreli sorun elbette zamanla yerini oturmuş sistemlere bırakacaktır. Sektörle ilgili eğitimler bu yüzden çok önem arz ediyor.

Dijital pazar devamlı gelişen bir sektör olduğundan pazarı sıkı sıkıya takip etmeniz, kendini geliştirmeniz ve yeniliklere açık olmanız gelişiminiz için büyük faydalar sağlayacaktır.

Dijital pazarlamanın önündeki en büyük sorun nedir?

Dijital pazarlamanın önündeki en büyük sorun bilgi kirliliği.

Bilgi kirliliği en çok güven duygusunu etkiler ki güven, Türkiye’de gelişmekte olan bu sektörün en çok ihtiyaç duyduğu yapı taşıdır.

Bilinçli ya da bilinçsiz olarak yapılan olumsuz ürün yorumları çoğu kullanıcı tarafından gerçek olarak kabul edilir. Fazla araştırmadan kabullenilebilen bu tip yorumlar kısa sürede geniş kitlelere yayılabileceği için, doğruyu anlatmanız bir hayli zaman ve çaba gerektirebilir.

Bu yüzden bir tedbir olarak firmanızın kendisini en iyi biçimde ifade ettiği bir web sitesine, en üst kalitede içeriklere, etkin olarak kullanacağınız sosyal medya hesaplarına ihtiyacınız var.

Bu anlamda hedef kitleniz ile en doğru iletişimi kuracak, ziyaretçilerinizi potansiyel müşterilere ve sonra da satın alan müşterilere dönüştürecek etkili içerikleri üretebilen geniş freelance yazar kadrosuyla WebEditoryal sektörde önemli bir ihtiyacı karşılar durumda.

WebEditoryal’in genç ve dinamik yazarları, gerek web sayfalarınızın oluşturulması, gerek sitenizde ürünlerinizle ilgili anlatacağınız hikayeler ve gerekse sosyal ağlarda kitleniz ile kuracağınız etkileşim için hesaplarınızın doğru ve etkin takibi hizmetleriyle sizi önemli bir yükten kurtarmanın yanı sıra, markanızın dijital pazarlama rekabetinde öne çıkmasına önemli katkılar sağlamaktadır.

Yazar: Cem Atikmen

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Gönderiliyor

©2019 WebEditoryal designed by Karaoğulları Medya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?