el ilanı katalog broşür

El ilanları, broşürler ya da kataloglar sizin evde ne işe yarıyor?

Evet, bu yazının konusu etkili bir el ilanı için yapılması ya da yapılmaması gerekenler. Ve normalde bu yazı ile sizlere el ilanlarının, broşürlerin, katalogların amacına ulaşması için nasıl hazırlanmaları gerektiği ile ilgili açıklayıcı bilgi vermem  bekleniyor. Fakat öncelikle, neden etkili bir el ilanı, broşür veya katalog hazırlanması gerektiği ve nelerin yapılmaması gerektiği ile ilgili gözlemlerimi sade bir vatandaş olarak sizlerle paylaşmak isterim.

El ilanları, broşürler, kataloglar aslında pek çok işe de yarıyor. Annem, kuşlarının kafesinin altına koyar, ya da kapının önüne ayakkabıların kumunu alsın diye koyar. Çiçekçilerin bir kısmı çiçek sarar, bazı sandviççiler sandviç sarar. Pazarcılar kasalarına koyar. Ya da anneler betona oturmasınlar diye kaldırımda çocukların altına koyar. Statlarda koltuklar kirli, ıslak ise kullanılır. Evde soba varsa odun tutuşturmak için kullanılır…

Bir de, apartman kapılarına toplu halde bırakılan ilgili ilgisiz el ilanları, broşürler var. Hele onlar, öylece çöpe atılıyorlar. Sokakta çöp toplayanlar bile bunlara itibar etmiyor. Bu arada yanlış anlaşılmasın, çöp toplayıcılarına saygım sonsuz, belediyelerin yapamadığı geri dönüşüm işini üstlenmiş durumdalar ve çevreye çok büyük katkıları var.

Reklam ve tanıtım için basılan bu belgeler ne yazık ki çoğu zaman hiç okunmadan atılmakta veya yukarıda bahsettiğim gibi amacına ulaşamadan heba olmaktadırlar. Oysa etkili bir el ilanı, bir broşür hiç ummadığınız bir şekilde bir insanın hatta bir ailenin hayatını değiştirebilir, yön verebilir. Yeter ki üzerinde çalışılmış iyi (niyetli) bir çalışmanın eseri olsun.

Etkili bir el ilanı içeriğindeki dürüstlük ve samimiyet ile size gerçek müşteriler kazandırır.

Dikkat ettiniz mi, bu tür ilanlar çoğu zaman insanları kandırmaya, aklını çelmeye yöneliktir. Bilgiler açık ve anlaşılır şekilde verilmez, genellikle fiyatının ne kadar uygun olduğundan bahsedilir. Önceliğin bu konuya verilmesi gerektiğini düşünüyorum. İlanda duyurulan konunun amacı, insanların ne gibi işlerine yarayacağı net olarak belirtilirse en azından atılmadan önce bir defa bakılacaktır.

Örneğin ‘3 ay spor paketi alana 1 ay bedava’ gibi bir ilan yerine, ‘yoganın sağlığınıza faydaları’, ‘pilates sizi nasıl daha uzun gösterir’ gibi bilgilendirici, bilimsel küçük kısa yazılarla desteklenen ilanlar daha ikna edici olabilir.

Yine bu konu ile ilgili olarak dikkati çeken bir unsur, market broşürlerinde belirtilen süslü kelime oyunlarına kanan insanların markette hüsrana uğrayıp hiçbir şey alamadan çıkmalarıdır. Bu durumda sizce hala, kapılara bırakılan ilanlar çöpe gitmekten ya da başka işlerde kullanılmaktan kurtulabilirler mi?

Reklam, ilan ve tanıtımda hedef kitlenize saygı göstermelisiniz.

İlandaki başlık ile içindeki de farklı birçok zaman. Hoş, artık bu durum ana haber bültenlerinde dahi aynı. Okuyucuya, izleyiciye saygı gösterilmiyor.

Etkili bir el ilanı için en önemli konu da içerik!

İlanların bir kısmı yabancı metinlerden, konuyu (haklı olarak) bilmeyen çevirmenlerce Türkçeye çevriliyor ve basım öncesi de kontrolü yapılmamışsa, anlam kaymaları yaşanıyor. Özellikle konuyu bilenlerin eline geçen bu ilanlar haddinden fazla dayanılmaz olmaktadır. Tarım ilacının (pestisid) beşeri ilaç olarak çevirisinin yapıldığı bir ilanda tanıtılan organizasyona ne kadar güvenebilirsiniz. Uluslararası planlanan bu organizasyona kaç yurt dışı katılımcısı gelir?

İlanlarda kullanılan görseller de çok önemli bir konudur. Nedense bizde hep yabancı aile fotoğrafları kullanılır, zayıf anne babalar, mavi gözlü sarışın çocuklar, büyük bahçeli evler, trafiksiz geniş caddeler… Ne kadar inandırıcı, ya da ikna edici? İlan bizden olmalı, kendimizi görmeliyiz, her şeyden önce kendimize inanmalıyız.

Görsellikle ilgili yapılan bir diğer hata da yine iyi araştırılmadan yapılan ve ailesi çiftçi olan pek çok çocuğun bile fark edebileceği fotoğraf hatalarıdır. Örneğin Türk tarımı ile ilgili bir fuar ilanında kaju resmi koyarsanız çok gülünç duruma düşersiniz. Ya da önlük takmış eldivenli, üzeri tertemiz, kış bahçesini düzenleyen birisi gibi duran bir insanı Türk çiftçisi diye sunamazsınız, sunmamalısınız.

Bir diğer sıkıntılı konu da, tüm ilanlarda benzer tanıdık fotoğraflar kullanılmasıdır. Hep aynı sporcu kadın, hep aynı doktor. Örneğin bir hastane ilanında orada çalışanların fotoğrafları kullanılsa, bir spor salonu ilanında zayıflama azmi göstermiş başarı hikayelerine sahip kişilerin fotoğrafları paylaşılsa ilan daha ikna edici ve daha saklanmaya değer olmaz mı?

Katalog ve broşürlerde çevreye duyarlı olmalı, geri dönüşümlü kağıt kullanmalısınız.

İşin bir diğer yönü de geriye dönüşüm. Pek çok ilan kuşe kağıda basılı, geriye dönüşümsüz belgeler. En azından ilanlar geriye dönüşümlü olmalı, çevre kirliliğinin bu denli önem kazandığı bu çağda, konuya hassasiyet gösterilmelidir. Geriye dönüşümlü kağıtlar tarımda kompost yapımında dahi kullanılabiliyor. Bazı ülkelerde geriye dönüşümlü kağıtlarda bitki tohumları bile barındırılabiliyor ve bu kağıt toprağa karıştırıldığında bitkiler yetişiyor.

Öte yandan, bu ilanlar geri dönüşüme gitmeden ya da çöpe atılmadan önce de yapılabilecek daha pek çok şey var.

Bunlar neler olabilir: İlanın arkası boş ise, ön tarafına; “bu ilanın arkasını not kağıdı olarak kullanabilirsiniz” ya da “çocuğunuz bu ilanın arkasına resim yapabilir” notu eklenebilir. İlanlara yemek tarifleri, sağlık köşeleri, ilginç bilgiler, tarihi bilgiler ve daha pek çok bilgi eklenebilir.

Bunu da okumak isteyebilirsiniz: Etkili Bir Slogan Nasıl Olmalıdır

Özetle etkili bir el ilanı, broşür, katalog gibi belgeler hazırlanırken dikkat edilmesi gerekenler;

  • ilanı, tanıtımı yapılacak ürün, bölge veya kurum hakkında ön araştırma yapmak, uzmanlarından görüş almak,
  • gerekirse basım öncesi onay almak,
  • çevirilere dikkat etmek,
  • özgün olmasına gayret etmek,
  • gerçek ve doğru fotoğraflar kullanmak,
  • amacına yönelik sloganlar kullanmak,
  • sadece fiyatına odaklanmamak ve okuyucularını önemsemek, değer vermek,
  • tabi ki en önemlisi çevreyi gözetmektir.

Punto ebatı, renk, fotoğraf ve resimlerin dizilimi gibi grafik çalışmalar diğer teferruatlardır. Bu arada kendiniz de güzel tasarımlar ya da en azından fikirler ve taslaklar oluşturmak için Canva gibi sitelerden faydalanabilirsiniz.

Yapılmış çalışmaya göre ilanlar mutlaka amacına ulaşır, hak ettiği değeri bulur…

Ya çöpe gider ya da saklanır ve hedefine ulaşır hatta yeni hiçbir şey yapmadan yayılmasına vesile olur.

Yazar: Meltem Işıldak

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Gönderiliyor

©2019 WebEditoryal designed by Karaoğulları Medya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?