Nedir bu slogan?

Etkili bir slogan nasıl olmalıdır sorusunu cevaplamaya başlamadan önce ‘slogan nedir’ diyerek kısaca sloganın tanımını bir yapmamız iyi olur herhalde. Slogan marka değerini yaratmaya yönelik, bir kişi ya da kuruluş tarafından ortaya çıkarılan mesajdır. Sloganın markayla bağdaşan nitelikte ve hatırlanabilir olması oldukça önemli bir ölçüt. Bazı markaların ön plana çıkmasında sloganlar oldukça önemli bir yere sahip. Rakip markalar ve kurumlar arasında fark yaratabilecek güçte olan sloganlar, çoğunlukla eğlenceli ve sıra dışı oluyorlar.

Her marka ya da kuruluş tek bir slogana sahiptir diyemeyiz. Çünkü bazı markalar birden fazla slogan kullanabiliyorlar. Marka için ana slogan, markanın ürettiği ürünler için de ayrı sloganlar kullanılabildiğini görüyoruz. Slogan kelimesi günümüzde yerini daha çok ‘motto’ sözcüğüne bırakmış durumda.

Etkili bir sloganın markanız için anlamı nedir?

etkili bir slogan

ABD’de en sevilen sloganların başında gelen çikolatalı draje markası M&M Sloganı: Elinizde değil, ağzınızda erir.

İnsanların gözünde firmalar ilk etapta markasıyla ikinci olarak ise sloganı ile hafızalarda yer eder. Bu yüzden slogan firmalar açısından oldukça önemli görülür.

Sloganlar markanın bilinirliği, pazarlama, reklam ve tanıtım süreçlerinde de oldukça önemli bir paya sahiptir. İyi bir slogan dikkat çekerek marka veya ürün hakkında merak uyandırır ve akılda kalıcılığa katkı sağlar.

Peki, etkili bir slogan için olmazsa olmaz kıstaslar sizce nelerdir? Gelin, etkili bir slogan nasıl olmalıdır başlıklar haline bir bakalım:

  1. Etkili bir slogan orijinal olmalıdır – Daha önce kullanılmış sloganları çağrıştırmamalıdır. Örneğin market sektöründe çoğu firma aynı sloganı kullandığı için insanlar tarafından herhangi bir etki yaratmamaktadır. Bu durum da markanın hafızada yer almamasını doğurmaktadır. Bundan dolayı firmaların herkes ile aynı seviyede olduğunu düşündürmektedir.
  2. Etkili bir slogan akılda kalıcı olabilmelidir – Marka ya da firmayı en iyi ifade edecek slogan bulunarak kalıcılığı sağlanmalıdır. Tüketici ile iletişimde son derece önemli olan sloganların keyfi yere değişimi söz konusu olduğunda, bu durum markaya zarar verebilmektedir.
  3. Etkili bir slogan çarpıcı olmalıdır – Çünkü hafızada yer etmelidir. Söylenmesi zor olan cümleler tercih edilmemelidir. Söylendiğinde akılda kalabilecek sade bir slogan, hem markayı ön plana çıkaracak hem de hatırlanabilir olmasını sağlayacaktır.
  4. Etkili bir slogan olabildiğince kısa olmalıdır – En fazla dört kelimeden oluşan sloganlar hafızada kalması yönünden de daha etkilidir. Çoğu marka ve firmada bu kurala uyarak daha akılda kalıcı sloganlara imza atmaktadır.
  5. Etkili bir slogan iddialı olmalıdır – Rakipler arasında fark oluşturmak için seçilecek iddialı bir slogan ile bir adım önde olunabilir.
  6. Etkili bir slogan gerçekçi olmalıdır – Sloganın gerçekçi olması son derece önemlidir. Gerçekçi olmayan, markayla bağdaşmayan sloganların geri dönüşü de maalesef hüsran olmaktadır. İddialı olabilmek için gerçekçi olmayan bir slogan üretmek, ayrıca markanın değerini de düşürmektedir.

Slogan bulma konusunda bazen tek başına çalışmak yerine takım halinde çalışabilir, en iyisini bulmak üzere beyin jimnastikleri yapabilir ve yeni, ilginç fikirleri masaya yatırabilirsiniz. Fikir fikri doğurur, bazen başkalarının ortaya atacağı, sizin aklınıza gelmeyen tek bir kelimeden farklı çağrışımlar yakalayarak yeni fikirlere yelken açabilirsiniz.

Sloganı bu kadar önemli yapan nedir?

Yapılan bazı araştırmalar gösteriyor ki sloganı benimseyip beğenen tüketiciler kendilerini markaya daha yakın hissetmektedir. Bu tüketiciler de o markayı satın alma davranışlarında yüzde artış gözlenmektedir.

Slogan firma ve markalar için oldukça güçlü bir iletişim aracı olmaktadır. Tüketiciler bir sloganda kendilerine yakın buldukları ve olumlu düşüncelere sahip düşünceleri benimserler. Bu yüzden sloganlar olumlu bir içeriğe sahip olmalıdır. Etkili ve güçlü bir slogan markanın değerini arttırmasının yanında markayı ölümsüzleştiren bir dinamiktir. Bu nedenle sloganın gücü yadsınamaz.

Başarılı slogan örnekleri nelerdir?

Çok eski ve hala akıllarda yer alan oldukça fazla slogan örnekleri mevcuttur. Bunlardan bazıları;

Artema “Aç kapa Artema”,

Carrefoursa “Ne lazımsa Carrefoursa”,

Lay’s “Yiyin gari”,

Mavi Jeans “Çok oluyoruz”,

Tamek “Tamek’se koy sepete”,

Doğuş Çay “En güzel çay Doğuş Çay” gibi popüler sloganlardır.

Gelişen ve değişen dünyaya ayak uydurmak ve değişimi doğru zamanda yapmak rekabet ortamında çok önemlidir. Değişmek ve yenilenmek her durumda olabildiği gibi slogan için de geçerli olmaktadır. Tek bir slogan, bir markanın tüm yolculuğuna eşlik edebilirken, bazen de belli zamanlarda yeni bir slogan ihtiyacı doğabiliyor.

Geçmişte farklı slogan ile tanınıp şimdilerde daha farklı sloganla markalaşıp kalıcı olan çok sayıda marka ve firma mevcut.

Slogan markanız için ilk izlenimi etkiler. İlk izlenim her koşulda çok önemli iken, rekabet ortamında da önemi daha çok artmaktadır. Markanızın kendisini ilk ifade etmesi sloganınız yoluyla olmaktadır. Bu yüzden slogan seçiminizde çok dikkatli olmalısınız. Sloganınızın tüketici için karmaşık olmamasına özen göstermelisiniz.

Vurguladığı düşünce ve anlatılması gereken konudan uzak olan sloganlar maalesef kalıcı olamıyorlar. Slogan üretiminin bir maliyeti olduğu gerçektir. Slogan bulma konusunda yanlış ve acele verilen bir kararın markanın da değerini düşüreceği unutulmamalı.

Umarım etkili bir slogan nasıl olmalıdır sorusuna cevap vermeye çalıştığımız bu yazıdan keyif almış ve faydalanmışsınızdır. Siz de kendi markanız için etkili bir slogan bulmak istiyorsanız bu noktalara dikkat etmenizde fayda var.

Yazar: Emine Yeşilyurt

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Gönderiliyor

©2019 WebEditoryal designed by Karaoğulları Medya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?