pazarlama stratejisi

Modern Pazarlama Konuları ve Stratejileri

İnsanoğlu artı değer yani ihtiyaç fazlası ürün üretmeye başladığı günden beri satış ve pazarlama konusunda sürekli olarak yeni deneyimler kazanmakta ve bu deneyimleri ile de pazarlama stratejileri oluşturarak modern satış yöntemlerini keşfetmektedir.

Satış ve pazarlama yöntemleri sosyoloji ve psikoloji bilimleri ile eşdeğerli şekilde ilerleyen, toplumlar arası farklar nedeniyle değişiklik gösteren ve tamamen ürün bazlı şekilde gelişen bir yöntem sunmaktadır. Pazarlama stratejilerinde dünya çapında farklılıklar olduğu gibi aynı toplum içindeki küçük mesafelerde bile değişiklik yaşanmaktadır. Yaşamsal koşullar, ihtiyaçlar, gelir düzeyleri gibi etkenler pazarlama konularını ve stratejilerini değiştirerek yeni taktiklerin gelişmesine yol açacaktır.

Yirminci yüzyıl itibari ile üretim tamamen makineleşmiş ve buna bağlı olarak da üretilen bu ürünlerin en hızlı şekilde satışının yapılması için yeni yöntemler keşfedilmiştir. Bu da doğal olarak nasıl satış yapılacağı ve modern bir pazarlama tekniğinin nasıl olacağı konusunda soruları gündeme getirerek modern pazarlama konuları ve stratejileri kavramlarını ortaya çıkarmıştır.

Pazarlama ve satış stratejilerinde temel mesele ürünleri en hızlı şekilde ihtiyaç sahiplerine sunmak ve bu satışlarda en yüksek karı elde edebilmektedir. Aslına bakılırsa kapı kapı dolaşıp satış yapan bir kimse ile internet üzerinden satış yapan bir işletmenin amacı aynı olsa da izledikleri yol bambaşkadır. Bu da pazarlama stratejilerinin nasıl geliştiği ve değiştiği konusunda bizlere fikir vermektedir. Pazarlama ve satış konusunda günümüzde en çok kullanılan alan tahmin edileceği gibi internet pazarlama sistemleri olmaktadır.

Kısa süre içerisinde çok büyük bir kitleye ulaşılmasını sağlayan online pazarlama stratejileri ile işletmeler daha fazla kar oranı yakalamakta ve birçok farklı avantajı da beraberinde kazanmaktadır. Ancak internet üzerinden yapılan pazarlama stratejilerinde de özenli kurallar bulunmaktadır. Bu kurallara riayet edildiğinde ve online satışların tamamen yüksek kalitede yapılması halinde işletmeler yüksek bir pazarlama başarısı kazanacaktır.

Bir Fikrim Var; Gelin ‘Doğruyu Söyleyelim’

Yirminci yüzyılda Amerika’da büyük buhran sonrasında en çok kullanılan ve uygulanan pazarlama taktiği bu cümlede saklıydı. Aslına bakıldığında satış ve pazarlama tamamen doğru olmayan cümleler üzerine kuruluydu. Bir ürünün satışı için hayal bile edilemeyecek diller dökülüyor, ürünlerin hiç olmayan özelliklerinden bahsediliyor hatta özendirme yapılarak ihtiyaç olmasa bile satışları yapılmaya çalışılıyordu. Düşünsenize hiç ihtiyacınız olmadığı halde aldığınız ve şimdi evinizde yer kaplayan onlarca ürün yok mudur?

Bu taktiksel cümleden sonra ise pazarlama stratejisi değişmiş ve ürünler daha doğru, açıklayıcı ve ilkeli bir şekilde satışa sunulmaya başlanmıştır. Gelişen zaman ve değişen toplumlar ile birlikte satış ve pazarlama stratejileri de değişiklik göstererek günümüze ulaşmıştır. Bu geçen yüzyılda modern pazarlama teknikleri olarak görülürken artık günümüzde postmodern pazarlama stratejilerine dönüşmüştür. Her geçen gün değişen bu tekniklerdeki en büyük amaç ise kısa sürede daha fazla kişiye ürün satışı gerçekleştirmek demektir.

Günümüzde iletişim araçları ile pazarlama her ne kadar kolay gibi görünse de artan ürün çeşitliliği, marka bilinirliği ve değişen ihtiyaçlar listesi aslında pazarlama stratejilerini zora sokmaktadır. Bugün dünyanın her noktasına en hızlı şekilde ulaşılabilmekte ve yeni bir ürün hakkında hemen tanıtım yapılabilmektedir. Bunda en büyük pay ise internet sistemlerine ait olmaktadır. İşletmeler pazarlama stratejilerini ve taktiklerini tamamen internet üzerine taşıyarak daha fazla görünür olmakta ve daha hızlı şekilde satışlarını gerçekleştirmektedir.

Reklamın İyisi Kötüsü Olur

Pazarlama stratejilerinde öncelikle satışı yapılacak olan üründen yola çıkılması gerekmektedir. Kişilerin bu ürünlere hangi amaçta ihtiyaç duyacağı belirlenmeli ve sonrasında bu ihtiyaçla birlikte ürüne uygun bir pazarlama stratejisi bulunmalıdır. Her ürün aynı pazarlama stratejisi ile satılamayacağı gibi her ürün farklı bölgelerde de aynı hızla satılamayacaktır. Pazarlama stratejilerinde gelir durumuna göre, bölgesel farklara göre, sosyal ve kültürel yapıya göre farklı pazarlama stratejileri oluşturulmaya çalışılmaktadır. Bununla ilgili bir örnek vermek gerekirse sigara reklamları bizlere oldukça yol gösterici olacaktır.

1950’li yıllarda dünyanın her bölgesinde sigaranın yararlı olduğu ve içilmesi gerektiğine dair pazarlama stratejileri uygulanıyordu. Reklam karakterleri olarak kovboylar veya erkekliğin doruklarında olan reklam karakterleri ile güzel hanımlar kullanılıyordu.

Kısaca sigara kullanılması gereken bir ihtiyaç olarak lanse ediliyor ve bu pazarlama stratejisi ile sigara markaları dünyanın her yerinde yüksek satış rakamlarına ulaşıyordu. Ancak gelişen bilimsel seviye sayesinde sigaranın ölümcül etkileri ortaya çıktı ve bu dönem sonrasında sigaranın değil pazarlaması yapılmak görünür olması bile engellendi. Ancak yapılan bu reklamlar hafızalara o kadar kazındı ve o kadar yer etti ki bugün bile sigara alışkanlığından kurtulmak oldukça zor bir hal aldı. Bugünden sonra sigaranın reklamı yapılmasa da satışlarında bir farklılık olmayacağı kanıtlanmış oldu.

İnternet dünyası, sosyal medya içerikleri, gazete, radyo, televizyon ve daha birçok farklı reklam alanları pazarlama stratejilerini belirlerken bunlar içerisinde en etkili ve en hızlı olanı muhakkak ki internet sistemleri olmaktadır. Online pazarlama stratejileri ve ‘PR’ (Halkla İlişkiler) çalışmaları ile işletmeler veya kişiler kısa sürede ürün ve hizmet tanıtımlarını yapabilmekte ve en kısa sürede ticari başarısını göstermektedir.

Buna bir örnek vermek gerekirse farklı tarzı, ilginç hareketleri ve fenomen olan karakteri ile Nusret gösterilebilir. Tamamen kendi reklamını yapan ve buna da seyirlik bir keyif katan Nusret tamamen genç internet kitlesine yaslanmış ve bu sayede de adını dünya çapında duyurmayı bilmiştir. Yaptığı et doğramaları, hareketleri ve diğer görselleri tamamen bir pazarlama stratejisi oluşturmakla birlikte kısa sürede, düşük maliyetlerle tanınırlık seviyesini arttırmıştır.

Aslına bakılırsa Nusret’in yaptığı klasik pazarlama stratejileri dışına çıkarak modern ötesi yani postmodern bir taktik geliştirmesidir. Yazımızın içeriğinde bile gönüllü olarak Nusret örneği verip onun reklamını yapıyorsak bu pazarlama stratejisinin tutmuş olduğu bariz şekilde belli değil mi?

Yazar: Murat Kaya 

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Gönderiliyor

©2019 WebEditoryal designed by Karaoğulları Medya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?