kafede yazmak

“Freelance” terimi “serbest çalışma” yahut “bağımsız yazar” anlamlarına gelen ingilizce bir sözcüktür aslında. Bu sözcüğü terimleştiren ise “freelancer” yani “serbest meslek sahibi” anlamıdır. Genel olarak gelişmiş ülkelerde uygulanan bu sistem gün geçtikçe ülkemizde de uygulanabilir hale geldi.

Avantajlarının bir çok işe nazaran fazla olduğu bu yeni iş dünyası, her yerde olduğu gibi dezavantajları da içinde barındırıyor elbet.

İnsanoğlu uygarlaşırken “Haydi sabahın köründe kalkıp işe gidelim” dediklerinden beri iş dünyası, hayatımızın en büyük parçası oldu. Sanayi devrimi sonrasında ise çağdaşlaşma ve batılılaşma adına alarmlı saatlerin de icadıyla hayatımızı yönetenler iş verenler oldu. Biyolojik saatimizden eser kalmamış bir şekilde yorgun argın eve dönerken, ailemize gösterebileceğimiz güler yüzümüz de solar oldu.

İşte yeni bir çağ açan freelance yazarlık bilgiye ulaştırma, ulaştırırken zevk alma ve istediğin müziği dinleme ile birleşince verimli oldu. Lakin uzun yıllar boyu, okul hayatından başlayarak her zaman hayatımızda “itici güç” olduğundan dolayı işleri savsaklamak bizler için olağan oldu.

Dolayısıyla freelance yazarlık iyileştirilebilir bir sektör. Bir süredir bu sektör çalışanı olarak bireysel fikrim haftada bir yahut iki defa ofise gidilmesi yönündedir. Ofis çalışanları arasında tecrübeler paylaşılmalı ve eğitimler sıklaştırılmalıdır.

Madem bu yazı sadece beni tanımak amaçlı başka yönlere de çekilebilir mesela. O halde devam edeyim ben.

Beyoğlunda insan sesleri eşliğinde tramvayın geçişine gözüm takıldığında “Eureka!” diye bağırabilmeliyim mesela. Buz gibi içeceğim eşliğinde dilediğim kafede yazabilmeliyim mesela, ister laptopumla istersem de dolma kalemimle. Sonra ofise gelmeliyim ve elden teslim etmeliyim, oturup bir kahve içmeliyiz beraber. Böyle güzel şeyler olmalı işte.

Umarım beraber çalışabilir, güzel işler başarabiliriz. Çevremizdekilerin hayallerini gerçekleştirmektense kendimize odaklanabiliriz.

Yazar: Deniz M.T.

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Gönderiliyor

©2019 WebEditoryal designed by Karaoğulları Medya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?