korkularınla yüzleş

Geçmişe Takılıp Kalma, Korkularınla Yüzleş

Hepimizin aslında korkuları olmuştur hayatımız boyunca. Bir işe başlarken acaba başarabilir miyim, üstesinden gelebilir miyim tarzında sorular sormuşuzdur. Bunların altında yatan temel sebeplerden birisi geçmişte yaşanan başarısızlık ya da çevredeki kişilerin olumsuz görüşleri olabilir. Bu sebepleri daha çoğaltabiliriz ama bunlar en temel olanlar.

Peki bu korku ile yaşanır mı?

Bana sorarsanız yaşanmaz. Hani bir atasözümüz vardır ya başlamak bitirmenin yarısıdır diye bu yüzden başlayabilmek, sonuca ulaşabilmek için mutlaka korkunuz varsa eğer üzerine gidip bunu yenmeniz lazım. Nasıl başlanırsa öyle devam eder derler ya hani siz eğer bu korkulara bir kere yenilirseniz bu böyle devam edecektir bunu da bilmenizde fayda var. Belki de cesaret edip alacağınız bir karar ile hayatınıza çok farklı bir yön verip şekillendireceksiniz.

Örnek vermek gerekirse en basitinden girişimci olmaya karar verdiniz, çok güzel bir imkan çıktı karşınıza ve bu iş ile gelir yanında itibar da kazanacağınız bir iş ama yapamam edemem korkusuyla adım atamıyorsunuz.

Böyle bir imkanı kaybetmeye değer mi korku yüzünden? Her zaman sizce böyle imkanlar karşınıza çıkar mı? Üstelik iş konusunda araştırdınız sordunuz, soruşturdunuz risk aldığınızda bile üstesinden gelebileceğinizi gördüğünüz bir iş olduğunu da öğrendiniz, her şey olumlu ama korkuyor ve cesaret bulamıyorsunuz.

Bu durumda tek yapmanız gereken; ben başarırım, bu işin üstesinden kolaylıkla gelebilirim ve ben korkumla yüzleşmek istiyorum cümlesini beyninize yerleştirmeniz. Bu özgüveni kendinizde bulmanız. Ondan sonra gerisi gelecektir zaten.

Korkularımızı Yenmek İçin Neler Yapabiliriz

Öncelikle yapılması gereken korkularınızı atıp yüzleşin, Kendinizi gösterebileceğiniz, adım atabileceğiniz imkanlar karşınıza çıktığında o cesareti kendinizde bulun ki ileride keşke demeyin. Hatta başarı hikayelerini okursanız eğer risk alanların, cesareti kendinde bulanların kazanma oranlarının yüksek olduğuna şahit olacaksınız.

Bunları uygulayın ve emin olun ileride keşke demek yerine iyi ki demiş olacaksınız. Bu sadece iş konusunda değil hayatınız ile ilgili alacağınız bir kararda, eğitim ile ilgili atacağınız bir adımda hatta bir topluluk önünde yapacağınızı sunumda bile kısacası hayatınız boyunca karşılaşacağınız bir durum.

Bu yüzden geçmişten gelen bir korkunuz varsa eğer yüzleşin, cesaretiniz yoksa özgüven kazanacak çareler bulun. Bunları yaptığınız zaman emin olun ki,  kaybeden siz değil korkularınız olacaktır.

Risk Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yazımın başından beri korkmayın, cesaret bulun risk alın ve ilerleyin diyorum ama bunları yaparken dikkat edilmesi gereken noktalarda yok değil. Öncelikle risk alırken mantık çerçevesinde risk alın. Bir karar alacaksanız önce enine boyuna tartın, değerlendirin, olumlu olumsuz yönlerini de bir yere not edin eğer ki risk aldığınızda sizi hayal kırıklığına uğratmayacak bir iş ise geçmişi düşünmeyin, korkulara yenilmeyip risk alarak ilerleyin. Mantık çerçevesinde risk almak başarıya götürür. Hayatınız boyunca mantık çerçevesinde risk alıp başarılara koşmanız dileğiyle.

Yazar: Mustafa Atsan

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Gönderiliyor

©2019 WebEditoryal designed by Karaoğulları Medya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?