ev dekorasyonu tavsiyeleri

Küçük Ev Dekorasyonu

Evlerimiz günün yorgunluğunu atacağımız, huzur bulacağımız, kendimizi rahat hissedeceğimiz en iyi mekanlardır. Ancak ekonomik koşullara bakıldığında herkesin geniş, bol odalı ve ferah evlere sahip olması pek de mümkün olmayabilir. Peki ya küçük ev alanları için daha yaşanabilir ve hoş bir hava oluşturabilir miyiz? Sorumuzun cevabı tabii ki “evet”. Evlerimiz ne kadar küçük metrekareye sahip olursa olsun, küçük tüyolar yardımıyla ruhumuzu dinlendirecek, pratik, rahat bir ev düzenine sahip olmak mümkün. Küçük ev dekorasyonu ile ilgili sizinle paylaşacağımız hoş tüyolarla eviniz çok daha sevimli bir atmosfere kavuşabilir.

En Özel Alanımız: Yatak Odaları

Küçük alana sahip bir yatak odanız var ve nasıl bir düzen geliştirmeniz gerektiği konusunda kararsız mısınız? Öncelikle giysi ve küçük eşyalarınızın ortada kalmasını önlemek adına bol çekmeceleri, rafları ve çeşitli bölmeleri bulunan fonksiyonel dolaplara yönelerek başlayabilirsiniz.

Gizli bölmeleri bulunan dolaplar, göz önünde bulunmasını istemediğiniz eşyalarınızı depolama imkanı yaratarak size oldukça pratik bir kullanım sağlar. Yatak odanızın derli toplu görünmesini sağlayacak çözümünüz hazır, peki ya kullanım alanı?

Küçük bir yatak odasında çok büyük yer kaplayan mobilyalar, kullanım alanınızı daraltarak sıkıcı bir odaya sahip olmanıza sebep olabilir. Böyle bir durumu yaşamamak adına, mobilya alışverişinizi yapmadan önce yatak odası ölçülerinizi belirlemeli, kendinize bir kullanım alanı bırakmaya özen göstermelisiniz.

Seçeceğiniz mobilyalar ne kadar büyük olursa, o kadar çok eşya depolayabilir diye düşünebilirsiniz. Ancak büyük mobilyaların çok yer kaplayarak odanızda yaşam alanı bırakmayacağını da hesaba katmalısınız.

Devasa büyüklükte mobilyalar yerine, az önce de değindiğimiz gibi küçük ama fonksiyonel mobilyalar tercih ederek hem yerden kazanabilir hem de eşyalarınızı rahatlıkla depolayabilirsiniz.

Bunun yanında, dar kullanım alanları için mobilya tercihi yaparken açılır kapanır kapaklar yerine, kayar kapaklı gardıroplara yönelmek de oldukça kullanım kolaylığı sağlayan daha pratik bir seçenektir.

Kayar kapaklı dolabınızı seçerken giysi kullanım alışkanlıkları ve giyim tarzınızı da göz önünde alırsanız, kendiniz için en uygun dolabı seçme konusunda kendinize kolaylık sağlamış olursunuz.

Örneğin uzun pardösüler, paltolar, maxi elbise ve etekler kullanıyorsanız askı bölümü daha geniş olan dolaplara ihtiyaç duyabilirsiniz. Aksine yoğunluk olarak kazak, t-shirt, sweatshirt, mont, kısa etek, pantolon, jean, eşofman gibi ürünlerden oluşan bir giyim tarzına sahipseniz askı ve raf bölümlerinin eşit olduğu bir dolap da sizin için kullanışlı olacaktır.

Tüm bu tüyolar dışında, perde, nevresim, halı gibi tekstil ürünü seçimlerinizde de sadelikten yana olmanız, küçük olan yatak odanızda daha ferah bir ortam yaratmanız konusunda size yardımcı olur. Fazla renkli, alacalı ve karmaşık desenler gibi göz yorucu detaylardan kaçınmalısınız. Zevkleriniz dahilinde küçük detaylardan oluşan ürünlere yönelmelisiniz. Desenli bir perde tercih ettiyseniz, halı olarak perdenizin içerisindeki renklerden yalnızca birini barındıran sade bir model seçebilirsiniz.

Yatak Odalarında Küçük Romantik Dokunuşlar

Yatak odanız için mobilya seçiminizi yaptıktan sonra sıra geldi aksesuar seçimi ve yerleşimine. Odanızda ne kadar çok aksesuar olursa o kadar şık görüneceği yanılgısına düşmeyin. Çünkü bu düşüncenin aksine, küçük alanlarda daha az aksesuar kullanımı daha hoş bir görünüm yakalamanızı sağlar. Küçük küçük çok sayıda biblo satın almak yerine, az sayıda ama dikkat çeken iri objelerle daha ferah ve şık bir dekor yaratabilirsiniz.

Yatak odanız için tercih edeceğiniz aksesuarlar konusunda seçici davranmalısınız. Odanızda yaratmak istediğiniz stili düşünerek hareket etmelisiniz. Rustik bir hava mı yaratmak istersiniz, yoksa cıvıl cıvıl, çiçek bahçesini anımsatan bir yatak odası mı sizi mutlu eder? Kendinizi en rahat hissedeceğiniz stili belirledikten sonra aksesuar seçimlerinizi yapabilirsiniz.

Belki yatak başlığınızın üst kısmına, odanızın havasına uyum sağlayacak değişik bir tablo yerleştirebilir, küçük spot ışıklarıyla tablonuzun duruşunu güçlendirebilirsiniz. Veya tablo yerine küçük dekoratif raflar üzerine yerleştireceğiniz ilgi çekici objelerle yatak odanızın görsel düzenini destekleyebilirsiniz.

Çok yorgun olduğunuz günlerde dinlendirici bir etki yaratacak olan hoş kokulu mumlar ve tütsüler de yatak odanızda bulunabilecek objeler arasında yer alabilir. Yatak odası dekorasyonunda stil olarak seçiminiz ne olursa olsun, küçük romantik dokunuşlar her zaman ruhunuzu okşayacak detaylardır. Uyku öncesi kendinizi ödüllendireceğiniz bu küçük dokunuşlar, yatak odanızda geçireceğiniz anları daha mutlu kılabilir.

Küçük Ev Dekorasyonu için Evlerin Odak Noktası Salonlar

Salon denildiği zaman çoğu kişinin aklına şık mobilyalar, ışıltılı dev avizeler, parlak vitrinler geliyor olabilir. Ancak küçük metrekareye sahip bir salonda tüm bu detaylar göz yorucu olacağı gibi kötü bir görüntüye sebebiyet verecektir.

Salon dekorasyonu yaparken unutulmaması gereken faktör eşyaların değil sizin rahat edebileceğiniz bir dizayn oluşturmanız gerektiğidir. Küçük salonunuzda az eşya ile şık bir ortam yaratamayacağınızı düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz.

Günümüz modasında değişen trendler ile daha hoş ve kullanışlı salonlar oluşturmak mümkün. Büyük yemek masaları ve konsollar yerine daha minimal ama daha şık mobilya detaylarıyla oldukça şık bir salona sahip olabilirsiniz.

Tıpkı yatak odası mobilyası seçiminde olduğu gibi, salon mobilyalarının seçiminde de ölçüler oldukça önemlidir. Salonunuzun ölçüleri ve şeklini göz önünde bulundurarak seçeceğiniz uygun mobilyalar, sizin için özel tasarlanmış gibi hoş bir görünüm sağlayacaktır.

Bir mobilyacıya giderek her şeyi içinde olan salon takımlarından tercih etmek yerine, farklı konseptlerde ayrı ayrı tasarlanmış pratik kullanım sunan ürünleri bir araya getirerek kendi mobilya takımınızı oluşturma fikrini değerlendirebilirsiniz.

Eğer imkanınız varsa, salonunuzun ölçülerini belirleyip mimari modelini fotoğraflayarak, bir mobilya imalatçısı ile de görüşebilirsiniz. Belki de kendi yeteneğinizi değerlendirerek kendi salon mobilyalarınızı kendiniz tasarlar, imalatçıyla anlaşarak hayalinizdeki mobilyalara kavuşabilirsiniz.

Ruhunuzu Yansıtan Köşeler

Küçük salonlarınız için ilgi çekici noktalar oluşturarak farklı bir hava yaratmak ister misiniz? O halde değişik tasarımlara sahip raflara göz atabilirsiniz. Boş kalan bir duvar köşeniz varsa, tam o noktaya yerleştireceğiniz köşe rafı ve değişik bir obje ile, salonunuzda değişik bir hava yaratabilirsiniz.

Kitap aşığı biriyseniz, evinizin salonunda mutlaka bir kitaplık bulundurmak isteyebilirsiniz. Seçeceğiniz kitaplığı belki perde deseninizde bulunan hoş bir renkte veya salon renginizle kontrast oluşturacak bir renkte tercih edebilirsiniz. Kitaplığınızın bir rafını, sizin için özel olan ve anlam taşıyan değişik obje ve kitaplara ayırarak hareket katabilirsiniz. Salonunuz ne kadar küçük olursa olsun, klasik bir eşya döşemesinden uzak durduğunuz takdirde oldukça sevimli ve dikkat çekici bir tasarım oluşturabilirsiniz.

Yaratıcı Mutfaklarla İştahınızı Kabartmaya Ne Dersiniz?

Mutfakta geçirilen vakitten daha fazla zevk almayı kim istemez ki? Sevdiklerimiz için mükemmel lezzetler ortaya koymaya çalıştığımız mutfaklarımız bizi ne kadar tatmin ederse, mutluluğumuz lezzetlerimize de o kadar yansıyacaktır.

Açıldığında pek çok kullanım alanı sunan fonksiyonel dolaplar, elinizi attığınız an aradığınız eşyayı bulabileceğiniz düzenli çekmeceler, tezgahın üzerinde yer kaplayarak sizi üzmeyen kavanozlar ve daha niceleri… Dar bir mutfağa sahipseniz, fonksiyonel ve bol çekmeceli mutfak dolapları en iyi kurtarıcılarınız olabilir. Bunun yanı sıra, kullanmadığınız gereksiz eşyaları atmak, kullanılabilir olanları ihtiyaç sahiplerine bağışlamak da mutfağınızda size daha geniş bir kullanım alanı sağlar.

Gelelim mutfak masalarına…

Küçük bir mutfağınız var ve mutfak masası olmadan olmaz diyenlerden misiniz? Duvara monte edilerek açılır kapanır hale gelen pratik masalar sizce de mutfağınız için tasarlanmış ürünler değiller mi?

Kullanım sonrası kapanarak duvarda sabit kalan bu kullanışlı masalar, mutfak çalışmalarınızda size oldukça iyi bir kullanım alanı kazandırır. Bunun dışında katlanabilir masanızın bulunduğu duvara yaptıracağınız kullanışlı dolaplar, tezgahın üzerinde durarak yer kaybı yaşatan baharatlıklarınızı ortadan kaldırmanız için ideal bir seçenek olabilir.

Unutmayın, küçük bir eve sahipseniz, evinizi kullanışlı ve şık bir hale getirmek yalnızca sizin elinizde. Bu küçük ev dekorasyonu tüyoları ile imkanlarınız dahilinde yapacaklarınıza siz de şaşırabilirsiniz…

Yazar: Çağla Boğa

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Gönderiliyor

©2019 WebEditoryal designed by Karaoğulları Medya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?