pazarlama stratejisi

Günümüzde modern pazarlama konuları ve stratejileri hedef kitle üzerinden gerçekleştiriliyor. Ürünün pazarlamasını yapmak için öncelikle hedef kitleyi belirlemek ve ürünün potansiyelini artırmak gerekir.

Modern pazarlamada belirlenen kriterleri yerine getirerek arz ve talep ilişkisini detaylı bir şekilde analiz etmek modern pazarlamanın en önemli koşuludur. Modern pazarlama, günümüzde en fazla öne çıkan stratejik pazarlama yöntemi olmasıyla birlikte, ürün satışında oldukça fazla talep görüyor.

Müşterinin İlgisini Çek

Pazarlama stratejisi oluşturulurken hedef kitle iyi analiz edilmeli. Pazarlanan ürün geliştirilerek hedef kitleye hitap edebilmeli. Ürün yeteri kadar iyi değilse reklam argümanları ürünü olduğundan iyi mi göstermeli?

Tartışılır.

Ama modern pazarlama konuları ve stratejileri söz konusu olduğunda ürünü bir kenara bırakıp yeni bir imaj yaratılmalı. Pazarlanacak ürün için hedef kitle seçilmeli ve tüm detaylar göz önünde bulundurulmalı. Ürün çeşitliliğinin yanı sıra ihtiyaca cevap verebilirliği ön plana çıkarılmalı. Farklı pazarlara hitap edebilmesinin yanı sıra tüketicinin isteklerine de cevap verebilmeli. Modern pazarlama konuları ve stratejileri belirlenirken, ürünü tüketicinin gözünden görmek gerekir. Farklı pazarlara hitap edilebilmeli ve ürün iyi anlatılabilmeli.

Pazar Araştırması ve Önemi

Modern yaşamın ayrılmaz bir parçası olan pazarlamada tüketicilerin istek ve ihtiyaçları ön planda tutulmalıdır. Bunun için öncelikle tüketici ihtiyacı tespit edilmelidir. Pazarlama faaliyetleri hem kendi içinde hem de diğer işletme faaliyetleriyle uyumlu olarak yürütülmeli.

Bütün işletme fonksiyonları pazarlama faaliyetleri sonucunda elde edilen bilgilerin ışığında tüketicilerin istekleri göz önünde bulundurularak yapılmalıdır. Pazarlama strateji altında tüketici istekleri yatar.

Günümüzde hızla gelişen teknoloji istekleri artırdığı gibi pazarlama faaliyetlerini de artıyor. Ülkemizde ve dünyada gelişen pazarlar ve ürün satış stratejileri ders olarak okutuluyor. Bunun nedeni aynı türde pek çok ürünü farklı pazarlara da satabilme isteği.

Dünyanın pek çok ülkesinde geliştirilen pazarlama stratejileri de evrensel bir boyut kazandı. Kültürel ve geleneksel değişimlerin yanı sıra modern ihtiyaçların da stratejik önem arz ettiği günümüzde modern pazarlama da tüketici ihtiyacı söz konusu olduğunda pazarlamada önemli bir yere sahip.

Yazar: Nihan Merve Yılmaz

etiketler: tüketici ihtiyacı, pazarlama stratejisi, modern pazarlama konuları ve stratejileri

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Gönderiliyor

©2019 WebEditoryal designed by Karaoğulları Medya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?