SEO ve içerik; kardeş mi kuzen mi?

Günümüzde insanlar birçok kararı vermeden önce internette arama yapıyor ve üst sıralarda çıkan sonuçlara tıklayarak istedikleri konu hakkında bilgi ediniyorlar. İşte SEO ve içerik tam da bu noktada web siteleri için hayati önem taşıyan iki unsur.

SEO ve içerik arasındaki kuvvetli bağı incelemeden önce SEO ve içerik ayrı ayrı ne demekmiş bir bakalım istiyorum. 

İçerik, basit olarak baktığımızda, bir yapıtın aslında neyi anlattığına denir. Bir web sitesi için içerik ise genellikle belli bir konuyu birbiriyle uyumlu sözcüklerle akıcı bir şekilde anlatan bir metin ve ona uyum sağlayan görsellerin bir çatı altında toplanmasından oluşur.

Web sitelerinde yayınlanan içeriklerin daha fazla kişiye ulaşması için içerik editörleri içeriklerin özgünlüğü, güncelliği, görsellerin uygunluğu gibi birçok konuda düzenleme yaparlar.

İçerik editörlerinin stratejisi: SEO uyumlu içerik

İşte tam da burada SEO ve içerik arasındaki yakın ilişki devreye giriyor. İçerik editörleri içeriklerini hazırlarken daha fazla kullanıcıya ulaşmak, içeriklerinin daha fazla görüntülenmesini sağlamak için birtakım stratejiler uygularlar.

Arama motorlarında üst sıralarda görünmek için yapılan bu strateji ve çalışmalara genel olarak ‘SEO’ yani ‘Search Engine Optimization’ adı verilmektedir.

Bir web sitesi için arama motorlarında yapılan iyileştirme çalışmaların tümünü kapsar. Bunun için de Türkçeye çevirisi ‘Arama Motoru Optimizasyonu’ olarak geçmiştir. SEO’nun amacı web sitesinin popülerliğini ve değerini artırmaktır. Bunu da arama motorlarında ilk sıralara bu web sitelerini getirerek yapar.

SEO çalışmaları genellikle araştırma, analiz, planlama, uygulama, izleme ve raporlama olarak 6 aşamadan oluşur. Bu basamakla sırasıyla takip edilerek profesyonel bir SEO çalışması yapılabilir.

Ancak bu çalışmaları yaparken sitede yer alan içeriğin de SEO uyumlu içerik statüsünde olması çalışmaların sağlıklı sonuç vermesi açısından önemlidir. SEO uyumlu içerik, hazırladığınız içeriğin SEO çalışmaları için uygun olması anlamına gelir.

içerik ve seo

Aşağıdaki gibi sorulara olumlu yanıt verebiliyorsanız içeriğiniz SEO uyumlu içerik statüsünde demektir:  

  • İçerik hazırlanmadan önce en çok kullanılan anahtar kelimeler araştırıldı mı?
  • İçerik özgün ve yararlı bilgiler veriyor mu?
  • İçeriğin tasarımı iyi görünüyor mu?’

SEO uyumlu içerik, SEO çalışmalarınızın çok daha iyi sonuçlar vermesini sağlayacaktır.

Kısacası, popüler bir web sitenizin olmasını istiyorsanız SEO ve içerik hakkında bilgi sahibi olmanız şarttır. Çünkü sitenizi arama motorlarının üst satırlarında görebilmek için hem sitenizde iyi bir SEO çalışması yapılmış olması, hem de içeriklerinizin SEO uyumlu içerik statüsünde olması gerekir.

Buradan da anlaşıldığı gibi SEO ve içerik, yapbozun parçaları gibi birbirini tamamlamaktadır. Öyle ki WebEditoryal olarak yıllardır içerik tedarik ettiğimiz, Türkiye’nin en popüler SEO firması ve devamlı müşterimiz olan Webtures, şu blog yazısında SEO ile içerik arasındaki ilişkiyi bir aşk hikayesi gibi gördüğünü anlatmış.

SEO çalışması yapmak neden önemlidir ve SEO uyumlu içerik size ne kazandırır?

Eğer web siteniz Google’da 5. ya da 7. sayfada çıkıyorsa muhtemelen ona çok sınırlı sayıda kullanıcı ulaşıyordur ve web sitenizde verdiğiniz bilgilerden kimsenin haberi olmayacaktır.

Neden mi?

Çünkü artık hız çağında yaşıyoruz. İnsanlar aradıkları bilgiye çok hızlı ve güvenilir bir yerden ulaşmak istiyorlar.

Hiç kimse Google’da yaptığı bir arama için bırakın beşinci sayfayı, üçüncü hatta ikinci sayfalara bile bakmakla uğraşmıyor. Genellikle 1. sayfadaki ilk 4-5 organik sonuçta yer alan web adreslerinden biri tercih ediliyor ve arama sonlandırılıyor.

Eğer web sitenizde ziyaretçi trafiği olsun istiyorsanız mutlaka SEO çalışması yapmalı ve düzenli olarak yüksek kaliteli ve SEO uyumlu içerik yayınlamalısınız. Bir süre sonra bu özeninizin sonuçlarını almaya başlayacak ve farkı açıkça göreceksiniz.

Ayrıca günümüzde birçok insan bir karar vermeden önce, bir şey satın almadan önce mutlaka internetten konu ile ilgili arama yapıyor. Eğer internette aktif değilseniz, siteniz arama motorlarında görünmüyorsa veya kullanıcılara güvenilir bir görüntü vermiyorsanız insanların sizi tercih etme olasılığı büyük oranda düşecektir.

Örneğin bir kişi psikolojik danışmana gitmek istiyor ve sizin ofisiniz de evinin yakınlarında olsun. Bu kişi muhtemelen size gelmeden önce internette ofisinizin ismini aratacak ve sizinle ilgili bilgi edinmeye çalışacaktır. Eğer hiçbir bilgi bulamazsa sizin güvenilir olmadığınızı düşünerek hemen rakip isimlere göz atmaya başlayacaktır.

İşte bu yüzden internette aktif olmak, arama motorlarının üst sıralarında ‘reklam’ adı altında sponsorlu bir şekilde değil de organik yani ‘doğal’ bir şekilde görünüyor olmak çok büyük önem taşıyor. Bunu da ancak kaliteli bir SEO uyumlu içerik stratejisi ve profesyonel SEO çalışmaları ile elde edebilirsiniz.

Popüler olmanın sırrı, SEO uyumlu içerik hazırlamak.

SEO çalışması yapmayı ve SEO uyumlu içerik stratejisini konu hakkındaki önerileri dinleyerek ve araştırma yaparak öğrenebilirsiniz. Veya konu ile ilgili profesyonel hizmet veren SEO ve içerik uzmanlarına da sitenizi emanet edebilirsiniz. SEO uzmanları, sizin için SEO ve içerik ile ilgili her şeyi takip ederler. Elbette dilerseniz içerik kalitenizi yükseltmek üzere web sitenizi WebEditoryal’in standart ve premium freelance yazarlarına ve uzman editörlerine de emanet etmek isteyebilirsiniz.

Şirketlerinin popülerliğini artırmak isteyen fakat internete bu kadar zaman ayıramayan kişiler genellikle web sitelerini bu SEO uzmanlarına emanet ederler. Ancak aşağıda vereceğim öneriler sayesinde bu işin en azından temel kurallarına siz de uyabilirsiniz.

  1. Site yapınızı basit ve arama motoru dostu hale getirin

Aslında yapmanız gereken tek şey Google ile onun dilinden konuşabilmenizdir. Google’ın sitenizi anlaması için iyi yapılandırılmış bir site haritası, doğru bir navigasyon vb. ayrıntılar önemlidir. Ayrıca kullandığınız etiketler ve anahtar kelimeler Google’ın site içeriği hakkında daha hızlı bilgi edinmesine olanak sağlar.

  1. Önce robotlar için değil insanlar için içerik üretin

Google, arama yapan insanların sergilediği ortak davranış kalıplarını kaydederek, arama yapan bir insan gibi düşünür. Yani bizim gibi düşünmese de ‘değerlendirme’ yapar diyelim. Arama sonuçlarını geliştirirken tamamen kullanıcıların davranışlarını temel alır, en alakalı sonuçları önlerine serer. Siz de içerik üretirken ‘insan psikolojisini’ ön plana koymalısınız.

  1. Daima güncel kalın

Taze içerik gibisi yoktur. Bir kere web sitesi hazırlayıp yıllarca aynısını kullanan kişilerin web sayfaların üst sıralarda kalma şansı yoktur. SEO uyumlu içerik hazırlamaları sayesinde güncel ve aktif kalan, insanlara yeni bilgiler sunan siteler ise popülerliğini korur. Ve arama sonuçları sıralamasında hızla yükselmeye başlarlar.

  1. Cezbedici konular ve dikkat çekici başlıklar bulun

Bildiğiniz gibi insanlar arama yaparken ilk sayfada ve en üst sıralarda çıkan sonuçlara odaklanırlar. Ve bunların içinden de dikkat çekici başlıklara sahip olan, site görünümü güven verici ve düzenli olan, kaliteli içeriklere sahip olan siteleri seçerek buralardan bilgi ediniyor.

İşte Google kullanıcıların bu seçimleriyle tıklama sonrası davranış biçimlerini sürekli kaydeder. Devamında da onların karşısına en uygun siteleri çıkarır. İlgi çekmeyen siteleri de arka sayfalara doğru gönderir. Yani aslında Google algoritmaları denen şey, arama motorunu kullanan insanların davranışlarına göre oluşuyor.

İçeriklerinizi hazırlarken hedef kitlenizin gündeminin ne olduğunu bilmek önemli bir güçtür. Arama motorlarında neleri arıyorlar? Sosyal medyada neler hakkında konuşuyorlar? En çok hangi etiketleri kullanıyorlar? Konu başlıklarınızı ve anahtar kelimelerinizi bunlara göre belirleyebilir, içeriğinizin daha fazla tıklanmasını sağlayabilirsiniz.

  1. Hedef kitlenizi çok iyi tanıyın

İnsanların tercihleri size rehberlik edeceğine göre asıl odak noktanız siteye gelecek ziyaretçileri memnun etmektir. Onların ihtiyaçlarına ve isteklerine göre hizmet verebilmeniz için de hedef kitlenizdeki insan profilini çok iyi tanıyor ve yorumluyor olmanız gerekiyor.

  1. Genel site tasarımınıza da önem verin

Ziyaretçilerinizi etkilemek için ilk basamak tabii ki ilk izlenimdir. Sosyal hayatta bir insanı ilk gördüğümüz an nasıl çok önemliyse, web sitelerinde de durum böyledir.

İlk görünümü bize güven vermeyen birinin söylediklerine inanmamız, görüntüsü bizi çok etkileyen birine inanmamızdan elbette daha zordur, öyle değil mi? Web sitemizde de insanlara iyi bir ilk izlenim verebilmek için göze hoş gelen, minimalist ve kaliteli bir tasarım önemlidir. Devamında dikkat çekici başlıklar, etkili bir giriş metni ve görseller olmazsa olmazlarımız arasında gelir. Zaten SEO uyumlu içerik hazırlamaya dikkat ettiyseniz bu özellikler sizin içeriğinizde mevcut olmalı.

  1. Değer sunun

İyi bir ilk izlenimi atlattıktan sonra özgün, güvenilir ve yararlı bilgiler veren kaliteli bir içeriğe sahip olmanız şart. Çünkü özellikle internet ortamında o kadar fazla seçenek mevcut ki sizin ziyaretçinizi sitenizde tutmanız için diğerlerinden bir farkınız olması gerekiyor.

SEO çalışması yaparken ve SEO uyumlu içerik stratejinizi uygularken önemli olan bir diğer unsur doğallıktır. Elbette internette çeşitli ortamlarda reklam vererek de birçok insana ulaşabilirsiniz. Ancak bu hem çok maliyetli hem de doğal olmayan bir popülerlik sağlayacaktır. Para kesilince, reklam ve görünürlük de kesilir!

Oysa SEO çalışmaları ve SEO uyumlu içerik üretimi doğal bir şekilde faydalı ve kaliteli içeriğinizi ön plana çıkarır ve kullanıcılar size reklam aracılığı ile değil sadece daha fazla tıklandığınız ve paylaşıldığınız için ulaşırlar.

Bu durum da kullanıcılara güven vermektedir. Çünkü para ile reklam vererek değil, kaliteli içeriğiniz herkes tarafından beğenildiği için popüler olduğunuzu düşünürler.

Bunların yanı sıra yukarıda da söylediğimiz gibi arama motorları insan psikolojisini temel alıyor ve insan devamlı değişen bir varlıktır. Bu yüzden web sitenizin SEO ve içerik stratejileri devamlı ihtiyaca ve ziyaretçi profiline göre değişmeli ve geliştirilmelidir.

Sonuç

Sadece kaliteli bir içerik hazırlamanız veya sadece SEO çalışması yapmış olmanız sitenizin popülerliği için yeterli olmayacaktır. Tam bir verim almak istiyorsanız mutlaka SEO ve içerik ile bütüncül bir şekilde çalışmalısınız.

Yazar: Safiye Nur Sivri

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Gönderiliyor

©2019 WebEditoryal designed by Karaoğulları Medya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?