sosyal medya pazarlaması

Sosyal Medya ve içerik Pazarlaması

Gücünü webden alarak çığ gibi büyüyen sosyal medya ve içerik pazarlaması paylaşımcılarına önemli kazançlar sağlıyor. Aynı zamanda fenomen olmanın yolunu da açıyor. Sosyal medya ve içerik ilişkisi, artık başlı başına bir uzmanlık konusu haline gelmiş duruda. Bu nedenle sosyal medyada içerik sunumunda önemli olan noktalara değinmek istiyoruz. Okumaya devam edelim.

Sosyal medya fikirlerin, bilgilerin paylaşılmasını ve toplulukların oluşturulmasını kolaylaştıran, internet tabanlı bir teknolojidir. Tasarımı gereği sosyal medya internet üzerinden dünyaya yayılıyor. Sosyal medya pazarlaması söz konusu olduğunda, kullanıcılara istenen bilgilerin metinler, fotoğraflar, grafik görseller, ses dosyaları ve videolar yoluyla elektronik olarak iletilmesi sağlanıyor.

Sosyal medya önceleri insanların aile – arkadaş vb. yakın çevreleriyle etkileşimde bulunmaları amacı ile kullanıldı. Daha sonra ileriyi gören bazı şirketler, müşterilerine ulaşmak için bu yeni ve popüler iletişim yönteminden yararlanmayı düşündüler.

Bu düşüncenin hayata geçirilmesi ile sosyal medya pazarlaması ticaret alanında en etkili araçlardan biri haline geldi. Sosyal medyanın asıl gücü, insanların aynı anda sosyal medya ortamında bulunmalarından kaynaklanıyor.

Bu sayede dünyanın her köşesi yakınlaşıp, ulaşılabilir hale geliyor. Böylece dünyadaki büyük kitlelerle bilgi alışverişinde bulunmak da mümkün oluyor. Ayrıca sosyal medya sayesinde eldeki bilgileri, yine büyük kitlelerle paylaşabilmek de önemli bir avantaja dönüşüyor.

İlgili Yazı: A’dan Z’ye İçerik Pazarlaması Kılavuzu Bölüm 1: İçerik Pazarlaması Nedir ve Ne İşe Yarar

Sosyal medyada içerik paylaşılması, yayıncıları fenomen haline getiriyor.

Sosyal medya ile ilgili, birçok etkileyici başarı hikayesi bulunuyor. Yaşanmış olaylardan birini,  sosyal medya ve içerik paylaşımının gücün e bir örnek olarak sizinle paylaşayım.

Bir gazeteci olan Halpern, kız arkadaşı ile ayrıldıktan sonra 78 yaşındaki babası ile yaşamaya başladı. Babası, Halpern’i çılgın sözleri ve aforizmalarıyla çok eğlendirdi. Halpern aforizmaları kaydetmeye ve bunları tweet olarak atmaya başladı. Halpern Twitter’da çok kısa sürede 1,5 milyondan fazla takipçiye ulaştı.

Hemen arkasından bir yayıncı aforizmalar ile ilgilenmeye başladı ve sonuçta “Shit My Dad Says” (Babamın Ettiği B*ktan Laflar) adlı kitap basıldı. Ve basılmasıyla birlikte New York’ta en çok satanlar listesinde 3 ay kaldı. Daha sonra da kitap çeşitli zamanlarda en çok satılanlar arasında yer almaya devam etti.

Her şey bununla bitmedi; devamı var… Daha sonra İngilizce konuşulan diğer ülkeler Avustralya ve İngiltere’de de, bu başarı ilgi çekti. Yakaladığı başarısı ile ilgili olarak Halpern’i işbirliği yapmaya davet ettiler ve aynı isimle bir sit.com dizisi oluşturuldu.

Fark ettiğiniz gibi, sadece sosyal medyada içerik paylaşımı çok kısa sürede bir fenomen yaratabiliyor. Üstelik de bu yöntem çok büyük yatırımlar yapılmadan başarı getiriyor.

Sosyal medyanın avantajlarını düşündüğümüzde karşımıza iki temel nokta çıkıyor:

  • Sosyal medya ulaşılması kolay bir ortamdır.
  • Sosyal medyada yapılan çalışmalar ölçeklenebilirdir. Yani büyük kitlelerin davranış ve tercihlerine ait doğru sayılar elde edilir.

Bu nedenle akademik çalışmalarda bile sosyal medya kullanımı ile edinilen veriler tercih ediliyor. Akademik araştırma sonuçlarına göre bugün firmanın güç odağında tüketiciler bulunuyor. Satışa sunulan pek çok ürün, diğer geleneksel yöntemlere oranla çok daha kısa süre içerisinde uluslararası platformlara ulaşıyor.

Aynı şekilde benimsenmesi için sunulan pek çok fikir de sosyal medya aracılığı ile iletiliyor. Daha sonra ulaştığı kitle büyüklüğü ölçüldüğünde, ulaşılan insan sayısının katlanarak arttığı görülüyor. Bu durum biraz rahatsız edici de olsa, kesinlikle gerçektir.

Sosyal medya pazarlaması konusunda neler önem kazanmaktadır.

Sosyal medya pazarlaması sistemini yönetmek istiyorsanız, öncelikle dikkat etmeniz gerekenleri aşağıda sıralıyoruz.

  • Pazarlamacılar, bundan sonra konuşmaktan daha çok müşteri geri dönüşüne odaklanarak, onları dinlemek zorundalar.
  • Sosyal medyanın başarılı bir şekilde sorunsuzca kullanılması için teknolojiye çok hakim olunması ve yakından izlenmesi gereklidir.
  • Üst düzey yöneticiler, hala sosyal medya kullanımının zaman israfı olduğunu düşünüyor. (Yaklaşık %58’i bu şekilde düşünüyor.) Bu ön yargının da değiştirilmesi gerekiyor.

Sonuç

Akademik veriler, sosyal medya pazarlaması ile ulaşılan topluluklardaki katılımın, satış gelirlerinde çok ciddi oranda olumlu artışlar sağladığını gösteriyor. Firmanın bu kazancı elde edebilmesi için pazarlamacılar her şeyden önce müşterileri gerçekten ilgilenerek dinlemelidir.

İkinci önemli konu olarak firmalar teknolojiyi benimsemeli, bürokrasinin gücünü sınırlamalı ve çalışanlarına eğitim vererek yatırım yapmalıdır.

Son olarak da üst yönetime sosyal medya olanakları hakkında bilgi verilmesi zorunludur. Yani üst yönetimin zihniyeti ve bakış açısı değiştirilmelidir.

21. yüzyıl küresel dünyamıza hem fırsatlar, hem de zorluklar getiriyor. Bu alanda yöneticilerin dinamik uluslararası ortamda sıklıkla karşı karşıya kaldıkları görülüyor.

Gelecek üzerine konuşmayı bir tarafa bırakıp bugüne baktığımızda, firmaların bu önerileri uygulamadığında, yani sosyal medya ve içerik birlikteliğini göz ardı ettiklerinde çok önemli problemlerle karşılaşacaklarını söyleyebiliriz. Sosyal medyada içerik sunulması fırsatı değerlendirilmezse, işletme ciddi bir tehdit ile karşı karşıya kalabilir.

Sosyal medya pazarlaması söz konusu olduğunda, 21. yüzyıl yöneticileri sosyal medya ve yaratıcı tüketicilerin sunduğu görüşleri değerlendirmek zorundalar. Yöneticiler bu alandaki birçok fırsatı sağlayacağı sonuçlar ile ilgili kaymaları da hesaplayarak dikkate alınmalıdır.

Yazar: Füsun Günaydın

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Gönderiliyor

©2019 WebEditoryal designed by Karaoğulları Medya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?