Bir Yaşam Biçimi Olarak Sualtı ve Dalış

Tüplü dalış birçok kaynakta sıra dışı (ekstrem) spor kategorisinde yer almasına rağmen işin içine girdiğinizde size yogadan bile daha fazla huzur ve dinginlik veren, her anından keyif ve mutluluk alacağınız özgün bir spor olmasıyla öne çıkar. “Peki, neden dalış” diye sorarsanız, gelin nedenlerini birlikte inceleyelim.

1) Günlük karmaşadan tamamen uzaklaşmak

Şehrin ve iş hayatının stresli ve yorucu etkisinden kurtulup derin ve gizemli mavilere doğru yol almak ve suyun üzerindeki her şeyi geride bırakmak dalışın en çekici özelliklerinden biridir. Dalış aktivitesi boyunca hem su altında hem de su üstünde zamanınızı eğitiminize, dalış öncesi güvenlik önlemlerinize ve takım arkadaşlarınıza vermek sizi günlük sıkıntılarınızı düşünmekten tamamen uzaklaştırır. Sadece su altında değil, maviliklerin içinde zaman geçirmek ve şehrin gürültüsünden uzaklaşmak bile kendinizi iyi hissetmenizi sağlar.

2) Kendini keşfetmek

Sualtının sessizliğinde harika manzaranın tadını çıkarırken bir yandan da kendinizi dinlemeye vakit bulursunuz. Kafanızı boşaltmanız, hissettiklerinizi yorumlayabilmeniz için sadece size ayırılmış bir vakit düşünün, hepimizin gün içinde ihtiyacı olan bu değil midir?

Dalış aynı zamanda her yaşta öğrenebileceğiniz ve özel bir yeteneğiniz olmadan kolayca uyum sağlayabileceğiniz bir spordur. Başlamak için yapmanız gereken sadece bir haftanızı ayırarak teorik ve pratik dersleri başarılı bir şekilde tamamlayabilmektir. Bu sürenin sonunda sertifikalı bir dalıcı olarak dünyanın her yerinde sualtındaki harika canlıları görmek şansını yakalayabilirsiniz.

Dalış eğitimi size sadece sualtında kalabilmeyi değil aynı zamanda herkesin bilmesi gereken ilkyardım ve kurtarma becerilerini de kazanmanızı sağlar.

3) Takım olmayı öğrenmek

Dalış sporunun en güzel özelliklerinden biri de, kişiye takım olma duygusunu aşılamasıdır. Teknede gün boyunca ortak duygu ve heyecanı paylaşan bir grup insanla birlikte olmak sizi bir arada bulunduğunuz ekip ile birbirinize bağlar, sualtında yanınızdaki koruyup kollamak kendinizden önce başkalarını düşünmenin önemini size gösterir. Güven duygusu aktivite boyunca size kendinizi iyi hissettirir ve bu his sosyal hayattaki insan ilişkilerinizde de önceliklerinizi belirlemede size yardımcı olur.

4) ‘Doğaya saygı’nın anlamını kavramak

Her birey doğanın güzelliklerine sahip çıktığını ve zarar vermediğini düşünse de şehrin karmaşasında birçok ayrıntıyı gözden kaçırır. Denizlerimizin ne kadar kirletildiği, su kaynaklarımıza ve sualtında yaşayan canlılara hergün ne kadar zarar verildiği fark edilmez. Tüplü dalış sporu sayesinde yalnızca deniz altında emniyetli dalış deneyimleri edinmekle kalmaz, aynı zamanda denizlerimizin altında gizli kültür varlıklarımızı keşfeder ve hem bu kültürel varlıklar hem de genel olarak çevre konusunda daha bilinçli olmayı öğrenirsiniz. Sualtı dünyasıyla tanıştıktan sonra çevreye ve deniz kirliliğine çok daha duyarlı bireyler olmaya başlarsınız.

5) Yeni canlıları keşfetmek

Tüplü dalışa ilginin başlıca sebebi, denizin altındaki eşsiz güzellikleri keşfetmektir. Yalnızca balıklar değil, sualtında oluşmuş inanılmaz resifler, mercanlar, akıl almaz uzunluktaki maviliklerle tanışmak ve sualtının heyecan verici, nefes kesen dünyasını keşfetmek inanılmaz bir duygudur. Akvaryumdaki bir balığa camın arkasından bakmaktan çok daha farklı hisseder, onlarla aynı ortamı paylaşmanın heyecanını yaşarsınız.

Belgesellerde izlediğiniz köpekbalıklarını kendi habitatlarında görebilmeyi, kafanızı çevirdiğinizde kocaman bir kalamar sürüsünün yanınızda geçip gittiğine şahit olmayı ya da bir ‘caretta caretta’ ile yan yana yüzebilmeyi hangi deniz tutkunu istemez ki? Belki de daha önce adını bile duymadığınız, minicik bir deniztavşanının fotoğrafını çekebilme şansını dalış sayesinde yakalarsınız.

6) Yeni insanlar tanımak ve yeni yerler keşfetmek

Türkiye’de dalışa başlamanın en güzel taraflarından biri de farklı seviyelerdeki dalgıçlara uygun dalış noktaları bulunan ülkemizin, zengin sualtı yaşamını deneyimleme imkanını sunuyor olmasıdır. Sertifikanızı alıp sualtı dünyasıyla tanıştıktan sonra tatil planlarınızı dalış noktalarına göre yapmaya başlar, bu sayede hem Türkiye’de hem de yurtdışında birçok yeni yeri keşfetme şansı bulursunuz.

Her gittiğiniz yerde farklı bir takımla çalışmak sizi sosyal açıdan çok yönlü bir insan haline getirir. Dalış sırasında ortak duyguları paylaştığınız insanlarla bir arada olmak sizi kısa sürede kaynaştırır, uzun süreli arkadaşlıklar kazanmanızı sağlar.

Sualtında anlaşmak için öğrendiğiniz işaret dili evrensel bir dalış öğretisi olduğu için, yabancı ülkelere gittiğinizde dil bilmeseniz bile dalgıçlarla anlaşma konusunda sıkıntı yaşamazsınız. Sualtında anlaşabilme yetisi aynı zamanda sosyal hayatta karşınızdaki insanı anlama becerinizi fark edilir şekilde arttırır.

Bonus: Hayatınıza yeni bir yön vermek

Ofiste geçirdiğiniz günler artık size zevk vermemeye başladığında hayallerinizin peşinde koşabilir ve rehber dalgıç olarak hayatınızı sürdürebilirsiniz. Dalışı bir tutku haline getirip profesyonel olarak devam etme kararı alırsanız, dünyanın birçok yerinde dalış rehberi olarak kariyer yapabilir ve farklı denizlerde/okyanuslarda/göllerde dalış yaparken bir yandan da para kazanabilirsiniz.

Fotoğraf çekmeye ilginiz varsa sualtı fotoğrafçısı olarak kariyerinize bambaşka bir yön verebilirsiniz.

Uzun lafın kısası, dalış sizi yepyeni duygularla tanıştırır; bir adım ötenizde duran o kocaman dünyayı tanımanızı sağlayarak ufkunuzu genişletir. Bu yaz siz de kendiniz için bir şey yapmak istiyorsanız, neden sualtı ve dalış dünyasını keşfetmeyi denemeyesiniz?

Yazar: Sinem Ökeli

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Gönderiliyor

©2019 WebEditoryal designed by Karaoğulları Medya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?