sünnetin faydaları nelerdir

Sünnet Deyip Geçmemek Lazım

Erkek çocuklarda penisi örten derinin belli bir ölçü ve şekilde kesilerek uygulanan cerrahi operasyona sünnet denilmektedir. Sünnet, çeşitli toplumlarda uygulanan özel bir gelenektir. Aslında sünnet geleneğini, erkek çocukların erişkinliğe adımı olarak da nitelendirmek mümkündür.

Ülkemizde sünnet dini ve genel bir istek olup, tüm erkek çocuklarda uygulanmaktadır. Çocuk açısından sünnet, arkadaşları arasında erkek olmakla nitelendirildiği için, bir statü durumundadır.

Uzmanlar özellikle çocuğun ruhsal ve psikolojik yönden zarar görmemesi için sünnet uygulamasının 3 yaşından önce veya 7 yaşından sonra yapılmasını tavsiye etmektedirler. Fakat sünnet açısından en iyi dönem 0-3 yaş arasıdır. Çünkü bu yaşlarda hem çocuğun yaraları daha hızlı iyileşecek hem de sünnet işleminin olası travmatik etkisini hatırlamayacaktır.

Gelenek ve görenekler yanı sıra sünnet hem hijyenik ve tıbbi nedenlerle hem de tıbbi zorunluluk sebebi ile de yapılabilinmektedir.

Sünnetin Faydaları Nelerdir?

  1. Sünnet, bazı enfeksiyon hastalıklarının daha az olarak görülmesine neden olur. Sünnetli derinin altı mikrop barındırmadığı için özellikle de idrar yolu enfeksiyonu çok az görülür.
  2. Sünnet, penis kanseri türevlerini engeller.
  3. Sünnet dersinin geriye çekilememesi sebebiyle idrar yapmada zorlanma görülmez.
  4. Sünnetli kişilerin eşlerinde de rahim ağzı kanseri daha az görülmektedir.
  5. İleri yaşlarda cinsel yolla bulaşabilecek bel soğukluğu, frengi, aids ve herpes gibi hastalıklar sünnetsiz kişilerde daha sık görülmektedir.

Sünnetin bu faydaları nedeniyle Avrupa ve Amerika’da sünnet gittikçe yaygınlaşmaya başlamıştır.

Sünnette Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir

Sünnette dikkat edilmesi gerekenler, ile ilgili olarak söylenecek ilk şey, çocuğa yapılacak işlemin psikolojik bir durum oluşturmadan, hijyenik şartlara uygun bir şekilde yapılması olacaktır. Sünnet yapılacak olan çocuk, sünnet hakkında mutlaka bilgilendirilmelidir.

Sünnet cerrahisinden önce detaylı bir inceleme yapılmalı ve sonrasında sünnete karar verilmelidir. Aslında sünnet, basit bir operasyon olarak görülse de önemli bir cerrahi girişimdir. Bu nedenle sünnet yapacak kişilerin konusunda bilgili ve tecrübeli olması gerekir.

Sünnet yapılacak yerin ve kullanılacak aletlerin de hijyenik olması zorunludur. Sünnet mutlaka çocuk cerrahı veya ürolog tarafından yapılmalıdır. Ancak gerektiğinde sünnet konusunda bilgili doktor veya sağlık memurları da bu işlemi yapabilirler. Sağlık kuruluşu ve uzman doktoru olmayan ortamlarda asla sünnet yaptırılmamalıdır.

Sünnetin bir de psikolojik tarafı vardır. Özellikle sünnet sırasında çocuğun her şeye şahit olduğunu varsayarsak kolundan ve bacağından çekiştirilmemelidir. Ayrıca, sünnet esnasında çocuğun insan haklarına sahip bir birey olduğunu varsayarak, mahremiyet hakkının da korunması gerekliliğini göz ardı etmemeliyiz.

Sünnet Sonrasında Aman Dikkat

Sünnet, uygun bir şekilde ve başarılı bir şekilde yapılmışsa, sargıya gerek yoktur. Sünnet sonrası uygulanacak tek şey ağrı kesici ve bakımdır. İşlem sonrasında, 2 gün boyunca ağrı kesici uygulanması doğru olacaktır. Sünnet sonrası ilk birkaç gün çocuk için sıkıntılı geçecektir.

Genellikle sünnet sonrasında idrar yaparken yanma görülebilir. Bunu azaltmak için doktorun önereceği bir pomat sürmek, yanmayı azaltacaktır. Yine özellikle uyuma esnasında sürtünmeye bağlı olarak ağrılar yaşanabilir. Bunun için sünnet külotu diye tabir edilen külotlardan giymek, sünnetli bölgeyi koruyacaktır.

Doktorun vereceği talimatlara uymak ve verdiği ilaçları kullanmak, sünnetli bölgeyi daha çabuk iyileştirecektir. Sünnet olunduktan bir hafta sonra kontrole gidilmeli ve iyileşme süreci takip edilmelidir. Sünnet edilen çocuk ilk günden itibaren banyo yapabilir. Beşinci günden itibaren de her türlü günlük aktivitesini gerçekleştirebilir. Temizlik koşullarına dikkat edildiği sürece sünnetli çocuk, hem banyo yapabilir hem de denize bile girilebilir.

İşin uzmanı olmayan kişiler tarafından yapılan sünnetlerde çoğunlukla sorunlar görülmektedir. Bunlar; sünnet sonrası kanama, ödem oluşması, sünnet yerinde şişlik, şekil bozukluğu, kalıcı sakatlık, doku kaybı, enfeksiyon, morarma, iltihap ve penis kaybı gibi sorunlardır.

Yazar: Anıl Yıldız

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Gönderiliyor

©2019 WebEditoryal designed by Karaoğulları Medya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?