video pazarlama

Video Pazarlama Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Size günde ortalama 2 saat 44 dakika internet üzerinden video izlediğimizi söylesek eminiz ki bu sizi hiç şaşırtmayacaktır. Herkes kendi ilgi alanına yönelik videoları büyük bir ilgiyle izlemektedir. Bu durum kısa sürede pazarlama dünyasının da dikkatini çektiği için artık video pazarlama sektörün en önde gelen çalışma alanlarından biri olmuş durumda. Bu alanda başarı elde etmek için metin yazarları etkileyici bir video içeriği uğruna gece gündüz kafa yoruyorlar. Peki bu işe neden bu kadar emek harcanıyor ve video pazarlama çalışmasının önemi nedir? İşe önce temelden başlayalım.

Video Pazarlama Nedir ve Ne İşe Yarar

Video pazarlama, pazarlamak istenilen ürünün video aracılığı ile pazarlanması demektir. Örneğin yeni çıkacak bir gofreti pazarlamak istiyorsunuz. Gofretin her bir katmanını, içindeki fıstıkların tazeliğini, kakao çekirdeklerinin eşsiz kokusunu yazı diliyle anlatabilmek için sabırlı okuyuculara ve yetenekli kalemlere ihtiyacınız vardır. Ancak görsellik ve ses yardımı ile oluşturacağınız bir video sayesinde tüm bunları çok daha etkileyici bir biçimde anlatabilirsiniz.

video icerigi

Video Pazarlama Neden Bu Kadar Popüler

Günde ortalama sadece “bir” dakika kitap okuyan bir toplum olduğumuzu düşünürsek, okuma ile aramızın çok iyi olduğunu söyleyemeyiz. Bir şeyi yazarak ifade etmeye çalışmak oldukça zor ve risklidir. Pazarlanılan şeyi yeterince açık ifade edememek, verilmek istenilen mesajı eksik şekilde iletmek gibi birçok handikapı vardır. Uzun bir yazıda okuyucunun dikkatinin dağılma olasılığı, video izlerken dağılma olasılığından çok daha fazladır. Piyasaya yeni çıkarılacak gofreti yazı ile anlatmak da bu yüzden karlı bir pazarlama yöntemi değildir. İnsanlar uzun uzun gofretin muhteşemliğini okumak yerine bunu izlemeyi ve dinlemeyi tercih eder. Sevilen ünlülerin de o gofreti yemesi veya gofretten bir ısırık alınırsa “her şey düzelecek” mesajının verilmesi, bizi o ürünü satın almaya teşvik eder.

Başrol: “Video Metni

Video metni, video pazarlamanın ağır topudur. Oluşturduğunuz görseller, videolar ne kadar ilgi çekici olursa olsun desteklenmek ister. Gofret reklamımızı düşünelim. Kıtır bisküvi parçalarının üzerine akan çikolataları görmek bize oldukça cazip gelebilir ancak bunun daha fazlasını isteriz. Videodaki dış ses bize bu gofretin mükemmelliğini anlatmalı. Anlatıcının ses tonu nasıl, karizmatik veya tatlı mı? Kurulan cümleler insana kendisini gizemli ve özel mi  hissettiriyor? Ya da daha çok gençlere hitap eden ürün ise “Yorgun anlarınıza eşlik edecek…” gibi bir cümle veya sakin bir ses sizce de çelişkili olmaz mı? Anlatıcı, müşteri portföyüne uygun cümlelerden oluşan bir video metni kullanmalı. Hedef kesime sunulan çelişkili vaatler, müşterilerin ilgisini azaltabileceği gibi, markaya duyulan güveni de azaltabilir.

Video Pazarlama için “Başarısızlık Reçetesi

Klişeler:

Çoğu insan güvenli bölgeden çıkmamak için hep klişelere başvurur. “Toplum bunu bir kez sevdiyse tekrar sever.” düşüncesine sıkı sıkıya sarılır. Ancak unutulmaması lazımdır ki toplum her gün yenilikler ile karşılaşmaktadır. Yaşadığımız bu teknoloji çağında, artık arz ve talep dünyanın her yerinde ortak özellikler gösteriyor. Ancak bu özellikleri, yeni fikir ve araçlarla desteklemek gereklidir.

Adapte olma eksikliği:

Günümüz dünyası sürekli hareket halindedir. Bu hıza ayak uyduramayan markalar ise sektörün gerisinde kalır. Ürününüz çok orjinal ve gerekli olabilir. Ancak ürünü pazarlama alanında zayıfsanız, kimsede ürünü almak için yeterli istek uyandıramazsınız. İyi bir pazarlama stratejisi, sizi ürünün gerekliliğine ikna eder. Videolar da sizin ürün hakkında hızlıca bilgi sahibi olmanızı sağlıyor. Eğer bu yeni pazarlama şekline adapte olamazsanız, ürününüzün arzı fazla, talebi ise oldukça düşük olur.

Çok laf, az iş:

Oluşturduğunuz video içeriği sadece vaat odaklı çalışmalar içeriyorsa, inandırıcılığı yok edersiniz. Müşteriler mükemmeli değil, en iyiyi ister. Telefonlarının erimiş demirle kaplandığı zaman bile çalıştığının söylenmesinden ziyade, telefonlarının havuza düştüğünde bozulmayacağını bilmek isterler. Bu yüzden müşteriye duymak istedikleri yerine bolca  övgü yardırıp işleyişinden bahsetmiyorsanız, balon bir ürün pazarlıyorsunuz demektir.

Cesaretsizlik:

Pazarlama sektöründe atik ve cesur olmanın da avanjtajları, dezavantajlarından daha fazladır. Yeniliklerde bulunmak, öncü olmak hatta başarısızlıkları saklamak yerine insanlara bunları anlatmak dikkat çekicidir. Bunlar da cesaret gerektirir. “Yapabilirsin!”, “Alabilirsin!”, “İsteyebilirsin!” mesajı vermeyen bir video metni karşısında insanlar harekete geçmek yerine, videoyu geçmeyi tercih eder.

Empati ve Gerçeklik Eksikliği:

Örneğin görme engelliler için bir ürün tanıtımı yapmak istiyorsunuz ve video pazarlama yöntemini seçtiniz. Sizce bu videoda ses yoksa bu reklam ne kadar mantıklıdır? Ya da bir kalem için biçtiğiniz fiyat, yoksul bir toplum için pahalıysa o kalem alınır mı? Firmalar, kendilerini müşterilerinin yerine koyup, gerçekçi davranırsa ürünün veya hizmetin talep edilme olasılığı da artar.

Her sektör gelişmeyi ve çağın gerekliliklerine uyum sağlamayı hedefler. Pazarlama sektörü ise video pazarlama ile çağın gerekliliğini sağlamaya çalışıyor. Sektör zorlu olsa da iyi oluşturulmuş bir tanıtım fikri, anlaşılması kolay ve yalın bir metin ile sunulan videoların başarısız olma ihtimali düşüktür.

Yazar: İrem Lal Akdoğan

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Gönderiliyor

©2019 WebEditoryal designed by Karaoğulları Medya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?