web içeriği türleri

Web içeriği nedir ve neden kıymetlidir?

Web dünyasında ve tasarımı sektöründe olup da bu ifadeyi duymayan herhalde artık kalmamıştır: içerik kraldır. Bunun doğruluğundan şüphe duyulmaz zira web içeriği, insanların geliştirdiğiniz web sayfalarına gelmesinin nedenidir. Peki web içeriği nedir?

Web içeriği bir web sitesinde yayınlanan metinsel, işitsel veya görsel içeriği ifade eder. İçerik, herhangi bir yaratıcı öğe anlamına gelir. Örneğin, metin, uygulamalar, resimler, arşivlenmiş e-posta mesajları, veriler, e-hizmetler, ses ve video dosyaları vb.

Web içeriği, web sitelerine trafik oluşturmanın ardındaki anahtardır. İlgi çekici içerik oluşturmak ve kolay gezinme için bu içeriği çeşitli kategoriler halinde düzenlemek, başarılı bir web sitesi için en önemli konulardır. Ayrıca, arama motorları için web içeriğini uygunlaştırmak, yani ‘optimize etmek’ de oldukça önemlidir. Böylece içeriğiniz aramalarda kullanılan anahtar kelimelere yanıt verebilir; arama sonuçlarında yüksek sıralamalar elde edebilir.

Bugün, web içeriğinizi dışarıdan içerik uzmanlarına dahi yazdırsanız, en azından içeriğin ve içerik pazarlamasının faydalarını ve temellerini anlayacak kadar konuyu bilmelisiniz. İnternette karlılık ancak iyi bir içerik pazarlaması stratejisi ile mümkündür.

Kaç çeşit içerik vardır ve içerik türleri nelerdir?

Temel olarak iki tür web içeriği vardır: Metin ve Medya

Birinci web içeriği türü: Metin

Birinci ve en çok kullanılan içerik türü elbette metindir. Metin basittir. Web sayfasında metin bloklarına veya resimlerin içine eklenir. En iyi yazılı içerik kopya içermeyen, benzersiz yani özgün metinsel web içeriğidir. Metin olarak eklenen web içeriği, okurların daha fazla bilgiye erişmelerine yardımcı olacak şekilde dahili bağlantılar da içerebilir.

İkinci web içeriği türü: Medya

Bir diğer web içeriği türü multimedyadır. Basitçe söylemek gerekirse, multimedya metin olmayan tüm diğer içerik türlerini ifade eder. İşte size bunların temel örnekleri:

Görüntüler: Görüntüler, multimedyaları web sitelerine dahil etmek için en popüler seçenek olarak kabul edilir. Küçük resimler, fotoğraflar ve hatta çizimler bir tarayıcı veya bir grafik editörü ile oluşturulabilir. Görüntülerin uygunlaştırılması ve kullanıcıların onları hızlı bir şekilde indirebilmeleri önemlidir ve tavsiye edilir.

Ses Dosyaları: Web içeriğinin cazibesini arttırmak için web içeriğinin bir parçası olarak farklı türde ses dosyaları eklenebilir.

Videolar: En popüler multimedya içerikleridir. Tabi video dosyaları eklerken dikkat etmeniz gereken önemli bir ayrıntı var ki o da videolarınızın farklı tarayıcılarda düzgün bir şekilde çalıştıklarından emin olmaktır.

Web içerik yönetimi (İngilizce: WCM – web content management) bir web sitesini başarılı bir şekilde çalıştırmak için gereklidir. Web içeriğini yönetmek için yayıncı olarak kitlenizin gereksinimleri doğrultusunda içerikler düzenlemeniz gerekiyor.

Kaliteli Web içeriğinin Önemi

Kaliteli bir web sitesi için içeriğin ne kadar önemli olduğunu sürekli okuyup bilmelerine rağmen pek çok web tasarımcısı ya da geliştiricisi buna gereken önemi vermiyorlar. İşlerindeki aceleden dolayı en iyi tasarımı bir an önce ortaya çıkarıp müşterilerine sunmak istiyorlar. Böylece içerik kalitesi de tabiri caizse ‘arada kaynıyor’.

Halbuki müşteriler genelde tasarımdaki kenarlığın 3 ya da 5 piksel olup olmamasıyla, sitenin WordPress ya da başka bir yazılım ile hazırlanmasıyla ilgilenmezler. Açıkçası bu konuda pek bir bilgi ve fikir sahibi de olmazlar. Evet, elbette iyi bir kullanıcı ara yüzü beğeni toplar ve takdir edilir. Ama bu site harika göründüğünden değil de daha çok ziyaretçilerinden etkileşim ve dönüşüm beklediklerindendir.

Hele ki bilinçli müşteriler –artık her geçen gün müşteriler daha da bilinçlenmektedir– kısa bir süre sonra siteyle ilgili beklentilerinin ne kadar karşılandığına dair geri dönüşlerini size yapacaklardır.

Özetle: Müşterilerinizin web sitenize gelmesinin sebebi içeriktir. Tasarımlarınız, site mimarileriniz ve etkileşimleriniz harika bir şekilde yürütüldüyse, ancak site kaliteli içerik sunmuyorsa, ziyaretçileriniz siteden ayrılır ve aradıkları içeriği sunan başka yerler ararlar. Bu, bu kadar basittir. Nihayetinde hala içerik kraldır.

İçerik Pazarlaması

Muhtemelen “içerik pazarlaması” terimini duymuşsunuzdur ama tam olarak ne anlama geldiğinden emin olmayabilirsiniz. İçerik pazarlaması, müşteriler edinmek üzere içerikler yayınlamak, medya oluşturmak ve bunları paylaşmak şeklinde bir dizi planlı ve programlı çalışmaları içerir.

Temelinde satış yapılmak istenen hedef kitleye ilgi çekici ve faydalı bilgiler sunmak vardır. Bu bilgiler blog yazıları, haberler, videolar, araştırmalar ve raporlar, infografikler, vaka çalışmaları, “nasıl yapılır” kılavuzları, fotoğraflar vb. dahil olmak üzere çeşitli biçimlerde sunulabilir.

İçerik pazarlaması, web sitenizi ve satmakta olduğunuz ürünlerinizi / hizmetlerinizi internette pazarlamak için en iyi yöntemlerin başında gelir. Web sitenizde ilgili, değerli ve sık güncellenen bilgileri yayınlamak, arama motoru optimizasyonunu (SEO) artıracak, sizi sektörde bir uzman olarak konumlandıracak ve kitlenizle ilişkiler kurmanızı sağlayacaktır. Bunların her biri herhangi bir iş ve işletme için paha biçilemez faydalardır.

Sonuçta dijital pazarlama çalışmalarının odak noktasında hep bu faydalar vardır. İşte web içeriği web siteniz için böylesine kıymetli bir konumdadır.

Sonuç

Özgün ve kaliteli web içeriği, web sitenizi internet çöplüğündeki yığınla web sitesinden ayıran ve müşterilerinizin kalpleri ile zihinlerine doğru mesajı ileten şeydir. Haliyle web sitenizin başarısı evvela içeriği tarafından belirlenir. Bu da şu anlama gelir; içerik müşterilerinizin kalplerini ve cüzdanlarını kazanır.

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Gönderiliyor

©2019 WebEditoryal designed by Karaoğulları Medya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?