Sağlığınız için Yogayı Keşfedin

Yoga Kelimesinin Kökeni ve Tanımı: Sanskritçe “yuj” kelimesinden gelen yoga, 5000 yıldan fazla süredir uygulanan bir beden ve zihin egzersizi. Yoga kelimesi Sanskritçede birleşme, birlik anlamına geliyor. Yogayı uygulayanlara ise yogi deniyor. Yoga konusuna yeni merak salanlar için bu yazımızda temel olarak yoga çeşitleri ve yoganın faydaları ile yoga yapanlar için dikkat edilmesi gereken noktalara değineceğiz.

Yoga asana adı verilen duruşları, konsantrasyonu ve beden-zihin birliğini temsil ediyor. Yazılı döneme geçilmeden önce bulunmuş olması sebebiyle yogayı kimin bulduğuna dair tarihsel bir veri yok. Yoga yazılı kayıtlara geçmeden önce yogiler tarafından uygulamalı olarak aktarılmış ancak daha sonra teknikleri ve felsefesi Sanskritçe olarak metinleşmiş.

Yoga her ne kadar bir spor çeşidi gibi görünse de sadece fiziksel bir egzersiz olmanın ötesinde hem psikolojik hem de fiziksel sıkıntıları iyileştirici etkiye de sahip. Yoga aslında düzenli olarak uygulanması gereken fiziksel bir aktiviteden çok bir yaşam tarzına gönderme yapıyor.

Kökleri antik dönem Hindistan’ına kadar uzanan yoga, bünyesinde asanalar, nefes alma biçimleri, meditasyon ve rahatlama gibi farklı teknikleri barındırıyor.

Neden Yoga Yapmalıyız – Yoganın Faydaları

Fiziksel kapasiteniz veya seçtiğiniz yoga çeşidi ne olursa olsun, yoganın genel beden sağlığı ve çeşitli rahatsızlıklar için oldukça etkili olduğu biliniyor.

Günümüzde bu kadar popüler olmasının en önemli sebebi de yoganın sağlık sorunlarına, genel beden sağlığına ve psikolojiye sağladığı olumlu etkilerin pek çok kişi tarafından tecrübe edilmiş olması.

Yoga düzenli uygulandığı takdirde fiziksel anlamda kişilere en yaygın katkısı, daha esnek bir beden ve dik bir duruş. Ayrıca kas yapısına olumlu etkileri sayesinde yoga yapanlar daha güçlü bir bedene sahip oluyor.

Yoga kan dolaşımını arttırırken aynı zamanda kalp sağlığını da korumaya yardımcı oluyor. Daha iyi bir uyku için uygulanan yoganın, gündelik hayatta da enerji kapasitesini arttırdığı biliniyor. Atletik performansı arttıran yoga, spor ya da diğer sebeplerden kaynaklanan sakatlanmaları da azaltıyor.

Yoga organlardan toksinlerin atılmasında yardımcı oluyor. Kronik olarak ağrı çekenler de yoga ile şifa bulabiliyor. Kilo kontrolü sağlamak için de yoga pratikleri öneriliyor.

Yoga sadece fiziksel olarak değil psikolojik olarak da etkili. Oldukça yaygın olan kaygı bozukluğu ve depresyon gibi zihinsel sıkıntılar için de yoga çeşitleri uygulanıyor.

Yoganın genel beden sağlığına etkisinin dışında, bazı hastalıklar üzerinde tıbbi tedaviye ek olarak olumlu etkileri bulunuyor. Bu hastalıklar arasında migren, hipertansiyon, gastrit ve reflü gibi mide rahatsızlıkları, kalp rahatsızlıkları, kardiyovasküler rahatsızlıklar, astım, arterit yer alıyor.

Yoga ayrıca kronikleşmiş bel ve boyun ağrıları için oldukça olumlu etkilere sahip. Kadınların menopoz sıkıntılarını azaltmak için de çeşitli yoga pozları bulunuyor.

Yoganın İçindeki Saklı Felsefe

Yoga, günümüzde oldukça popüler bir şekilde uygulanıyor. Yoga yapanlar daha sağlıklı bir beden yapısına kavuşurken daha dengeli bir yaşam biçimini de deneyimleyebiliyorlar. Yoganın bu bütüncül etkisinden faydalanmak için ise felsefesini de bilmek gerekiyor.

Duruşları ve felsefesini doğadan ilham alarak oluşturan yoga, eski öğretilerde kökleri sağlam bir ağaç olarak sembolleşiyor. Yoga felsefesine göre bu pratiği uygulayan kişilerin yaşamları ve bedenleri de çiçek açan ve meyve veren ağaç dallarına benzetiliyor. Yoga felsefesinin temelini oluşturan altı ağaç dalı bulunuyor ve her biri farklı özelliklere sahip.

Dallardan ilki olan Hatha yoga, fiziksel ve zihinsel dalı temsil ediyor. Diğer dallar ise sırası ile Raja Yoga meditasyonu, Karma Yoga negatif ve bencil duygulardan kurtulmayı, Bhakti Yoga kabullenme ve toleransı, Jnana Yoga entelektüel yönümüzü ve Tantra Yoga ise ilişkilerimizde izlediğimiz yolu temsil ediyor.

Yogi Adayları için Hangi Yoga Pratikleri Bulunuyor

Yoganın dalları, yoganın vermek istediği düşünce yapısı ile ilgili genel bir resim çizerken pek çok farklı yoga uygulaması ile esas hedefe ulaşılıyor.

Metabolizmanız veya gündelik yaşam pratikleriniz doğrultusunda kişiye uygun olan yoga türünün seçilmesi tavsiye ediliyor. Bu sayede beden ve zihin sağlığı için istenilen hedefe ulaşmak da daha kolay oluyor. Aşağıdaki yoga çeşitleri en çok tercih edilen yoga türleri arasında yer alıyor.

Hatha Yoga

Genelde yogaya yeni başlayanlar için önerilen yoga çeşidi olan Hatha yoga, hem nefes hem de beden egzersizlerini kapsıyor. Bu yoganın içinde neredeyse bütün yoga pozları bulunuyor.

Ashtanga Yoga

Bu yoga çeşidi nefes ve hareketlerin birliği anlayışı ile uygulanıyor. Ashtanga Yoga ileri seviye yogiler için tavsiye edilen bir tür.

Vinyasa Yoga

Ashtanga yoganın tekniklerini kullanan bu yoga türü nefes ve pozları harmoni içinde uygulamayı hedefliyor. Burada amaç nefes ve beden koordinasyonu.

Bikram Yoga

Bu yoga türünde 26 yoga pozu ve iki nefes egzersizi bulunuyor. Isısı ve nemi oldukça yüksek bir odanın içinde uygulanıyor.

Iyengar Yoga

Bu yoga türü geçmişinde herhangi bir sakatlanma yaşamış olanlar için öneriliyor. Yoga pozları; blok, battaniye, lastik, sandalye ve yastık gibi destekleyici eşyalar ile birlikte uygulanıyor.

Jivamukti Yoga

Özgürleştirici yaşam anlamına gelen bu yoga türü, ruhani teknikler ve Vinyasa yoga pratiklerini içeriyor. Her seans yoga pozları, meditasyon ve nefes gibi pratikleri keşfetme üzerine düzenleniyor.

Kripalu Yoga

Bu yoga çeşidinde beden bir öğretmen olarak görülüyor. Seanslar nefes alma egzersizleri, esneme hareketleri, kişiye uygun duruşları ve rahatlama evresini kapsıyor.

Kundalini Yoga

Kundalini Sanskritçede yılan gibi sarmalanmış anlamına geliyor. Bu yoga türünde duruşlar ve nefes egzersizleri yer alsa da daha çok meditasyon pratiklerini kapsıyor.

Power Yoga

Güç yogası anlamına gelen bu yoga türü geleneksel yoga hareketlerinin Batılı anlamda yorumlanması sonucu ortaya çıkmış.

Sivananda Yoga

Bu yoga türü beş basamaklı bir yaşam pratiğine dayanıyor. Bu pratikler; doğru nefes alma, rahatlama, diyet, egzersiz ve pozitif düşünce. Bu pratikleri yaşama uygulamanın dışında 12 temel yoga duruşu egzersizlere dahil ediliyor.

Viniyoga

Fiziksel kapasiteleri ne olursa olsun herkese uygulanması hedeflenen bu yoga çeşidi, anatomi ve yoga terapisi konusunda eğitimli kişiler tarafından veriliyor.

Yin Yoga

Bu yoga türü sessiz ve meditasyona dayalı pratikleri içeriyor. Burada amaç bilek, diz, sırt, boyun, omuzlar ve kalçada bulunan eklem yerlerinde oluşan gerginliği yok etmek.

Prenatal Yoga

Hamileliğin verdiği olumsuz etkileri azaltmak için uygulanan bu yoga çeşidi hamilelik sonrasında vücudun toparlanması için de uygulanıyor.

Restorative Yoga

Bu yoga türünde oldukça basit dört ya da beş poz uygulanıyor. Yastık veya battaniye kullanılarak yapılan bu pratiklerde amaç fazla güç harcamadan rahatlamak.

Yoga Yaparken Risklere Dikkat

Yoganın sağlıklı bir yaşam ve çeşitli rahatsızlıklar için faydalarının yanı sıra yan etkileri ve riskleri de bulunuyor.

Bu risklerin en başında yoga sakatlanmaları geliyor. Eğitimli bir uzmanın rehberliğinde yapılmadığında sakatlanma riski de oldukça fazla. Yoga kişinin bedenini tanımasının bir yolu olduğundan, söz konusu pratikleri yaparken bedeni zorlamamak sakatlanmaları önlemek için oldukça önemli.

Yoga pratiklerine geçmeden önce mutlaka yoga uzmanını rahatsızlıklar ve hastalıklar konusunda bilgilendirmek gerekiyor. Bu durum özellikle glokom, siyatik ve tansiyon rahatsızlığı olan kişileri kapsıyor. Söz konusu hastalıklar için her yoga pozu uygun olmuyor.

Yogaya yeni başlayanların da zor pozlardan ve bazı nefes egzersizlerinden kaçınmaları gerekiyor. Bir uzman eşliğinde ve doğru bir şekilde uygulanan yoga çeşitleri, sağlığa olumlu etkide bulunurken aşırı ve bilinçsiz uygulanan yoga pozları, var olan tıbbi rahatsızlıkları daha da arttırabiliyor.

Yazar: Gözde Çoklu

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Gönderiliyor

©2019 WebEditoryal designed by Karaoğulları Medya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?